Niewielka populacja niedźwiedzi w Polsce. "Negatywnie reagują na zmiany w środowisku"

- Niedźwiedzie negatywnie reagują na zmiany w środowisku, których dokonuje człowiek. Zmiany klimatu też mogą wpływać na życie tego gatunku. Ale dopiero zaczynamy je tak naprawdę rejestrować. Trudno przewidzieć jakie będą ich skutki - powiedział w Polskim Radiu 24 Stefan Jakimiuk, starszy ekspert ds. ochrony gatunków WWF Polska.

2024-12-02, 20:22

Niewielka populacja niedźwiedzi w Polsce. "Negatywnie reagują na zmiany w środowisku"
Populacja niedźwiedzi w polskich górach i lasach jest bardzo niewielka. Foto: NaturesMomentsuk/shutterstock.com

Populacja niedźwiedzi w polskich górach i lasach jest bardzo niewielka. Według szacunków może wynosić nieznacznie ponad 120 osobników. 

- Ostatnie szacunki największej ostoi gatunku, czyli bieszczadzkiej, które zostały wykonane w zeszłym roku pokazały, że populacja wzrosła na przestrzeni ostatnich 14 lat o około 25 proc. Szacunkowo od 83 do 104 osobników. Tym niemniej jest to ciągle niewiele - powiedział Stefan Jakimiuk.

Posłuchaj

Stefan Jakimiuk gościem Marty Hoppe (Zmiana klimatu) 20:43
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczył, w skali całego kraju liczebność populacji jest zbyt niska, aby mogła ona funkcjonować samoistnie. 

Podkreślił również, że "niedźwiedzie negatywnie reagują na zmiany w środowisku, których dokonuje człowiek". - Zmiany klimatu też mogą wpływać na życie tego gatunku. Ale dopiero zaczynamy je tak naprawdę rejestrować. Trudno przewidzieć jakie będą ich skutki - powiedział ekspert.

REKLAMA

- Słabsze zimy powodują to, że nie wszystkie osobniki zapadają w sen zimowy. W takim przypadku szukają pokarmu. Tego pokarmu naturalnie nie mogą znaleźć w środowisku i to rodzi pewien problem. Bo znajdują go niekoniecznie tam, gdzie powinny znajdować, czyli w pobliżu człowieka. Bo człowiek nagromadził ogromne ilości zasobów pokarmowych nie tylko dla siebie, ale również dla zwierząt - dodał. 

Podkreślił, że człowiek ma negatywny wpływ na środowisko między innymi poprzez budowanie dróg czy domów. - To skutkuje fragmentacją środowiska - zaznaczył. 

 ***

Audycja: "Zmiana klimatu"
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: Stefan Jakimiuk (WWF Polska)
Data emisji: 2.12.2024
Godzina emisji: 19.06
PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej