Putin jedzie do Łukaszenki, na stole tajne umowy. Rosja i Białoruś mają ćwiczyć przy polskiej granicy
Władimir Putin ma przybyć w piątek do Mińska na 25-lecie Państwa Związkowego Rosji i Białorusi (ZBiR). Na stole są dwa ważne dokumenty wojskowe. Wśród nich - traktat o gwarancjach dostosowany do nowej doktryny nuklearnej Rosji. Tymczasem na Białorusi nadal mają miejsce prawie nieustające ćwiczenia wojskowe. Co więcej, przy polskich granicach powstają centra, w których ćwiczyć będą również siły Kremla.
2024-12-05, 13:49
- Łukaszenka i Putin spotykają się w Mińsku. Na stole są dwa dokumenty dotyczące bezpieczeństwa, czyli spraw wojskowych. To traktat o gwarancjach z wątkiem nuklearnym i koncepcja bezpieczeństwa Państwa Związkowego Rosji i Białorusi (ZBiR). W czwartek Putin nakazał zaakceptowanie traktatu
- W ostatnich dniach w ramach podsumowań 25-lecia ZBiR, w Mińsku przypomniano o powstających od 2021 roku wojskowych centrach szkoleniowych obu państw przy granicy Polski. Decyzję o ich stworzeniu podjęto w czasie, gdy Moskwa rozmieszczała już oddziały na granicy Ukrainy. Będą lokowane w obwodach grodzieńskim, królewieckim, niżnonowogrodzkim
- Mińsk i Moskwa omówią w piątek utworzenie wspólnego holdingu medialnego ZBiR-u
Strona białoruska informuje od kilku dni o dwóch dużych dokumentach, dotyczących bezpieczeństwa, "broni jądrowej i konwencjonalnej", które mogą być zatwierdzone 6 grudnia. Szczegóły na razie nie są znane.
Do jego z nich w czwartek po południu odniósł się Władimir Putin. "Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał przyjąć propozycję rosyjskiego MSZ i podpisać porozumienie z Białorusią o gwarancjach bezpieczeństwa w Państwie Związkowym" - napisano na rosyjskim portalu prawnym.
Zjazd w Mińsku. Co o nim wiemy?
6 grudnia w Mińsku, 25 lat po powstaniu Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka wezmą udział w posiedzeniu Rady Najwyższej ZBiR. Putin spotka się także osobiście z Łukaszenką. Ma zapaść szereg decyzji w sprawie integracji.
W centrum zjazdu są dwa dokumenty w kwestii bezpieczeństwa.
REKLAMA
Wiceszef białoruskiego MSZ Igor Nazaruk w rozmowie z RIA Nowosti dwa dni przed spotkaniem informował, że Putin i Łukaszenka omówią:
- projekt Koncepcji Bezpieczeństwa Państwa Związkowego Rosji i Białorusi
- rosyjsko-białoruski Traktat o Gwarancjach Bezpieczeństwa
Mówił też, że taktyczna broń jądrowa "w nowym dokumencie" ma być uznawana za środek stały, a nowy dokument zostanie zsynchronizowany z nową doktryną nuklearną Rosji.
Nowa doktryna nuklearna Rosji zakłada m.in. odpowiedź bronią jądrową nawet na konwencjonalny atak z zewnątrz. Rosja rości sobie także prawo do użycia broni jądrowej w przypadku każdej agresji na Białoruś.
Państwowa agencja białoruska Biełta podała zaś w czwartek, że 4 grudnia Łukaszenka podpisał dekret nr 453, którym zatwierdził jako podstawę do negocjacji "projekt umowy między Białorusią a Rosją w sprawie gwarancji bezpieczeństwa w Państwie Związkowym".
REKLAMA
Jak oświadczył sekretarz Stanu Rady Bezpieczeństwa Białorusi Aleksander Wolfowicz, którego cytuje Sputnik, traktat, a także nowa koncepcja bezpieczeństwa Państwa Związkowego, zostaną przedłożone do zatwierdzenia prezydentom Białorusi i Rosji na posiedzeniu Najwyższej Rady Państwa Związkowego, które odbędzie się odbędzie się 6 grudnia br. w Mińsku.
Można zakładać, że w Mińsku oprócz kwestii wojskowych, omawiana będzie kwestia sytuacji na granicy z Polską. Polski "Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że 8 grudnia "wejdzie w życie porozumienie o uznawaniu wiz obywateli państw trzecich i dokumentów bezpaństwowców". Tu, jak zauważa gazeta, można dostrzec ryzyko eskalacji kryzysu migracyjnego.
Omawiane będzie także powstanie holdingu medialnego Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.
Rosja wchłania białoruską armię
Wojskowa współpraca Rosji i Białorusi kwitnie.
REKLAMA
Dwa dni temu odbyło się wideołącze, na którym omawiano "sukcesy" Państwa Związkowego. Na nim przypomniano m.in. o powstających od 2021 roku ośrodkach szkoleniowych przy polskiej granicy.
"Od ponad 25 lat siły obrony powietrznej Białorusi i Rosji pełnią wspólną służbę bojową w obronie powietrznej. Siły powietrzne okresowo przeprowadzają wspólne patrole granic powietrznych Państwa Związkowego w przestrzeni powietrznej Republiki Białorusi, co jest niezwykle ważne, gdyż amerykańskie lotnictwo strategiczno-taktyczne od dawna lata w przestrzeniach powietrznych Polski i krajów bałtyckich w pobliżu granic ZBiR" - zauważył 3 grudnia Giennadij Lepieszko, szef zgromadzenia parlamentarnego Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. - Ponadto planuje się utworzenie ośrodków szkoleniowych w obwodzie grodzieńskim, w obwodach niżnonowogrodzkim i kaliningradzkim w celu wspólnego szkolenia personelu wojskowego Sił Zbrojnych obu krajów. Personel szkoli się w wojskowych placówkach oświatowych obu krajów". Dodał, że podpisano ponad 160 porozumień o wspólnych działaniach w sferze wojskowej.
Polski "Dziennik Gazeta Prawna" zauważa, że zapewne niedługo rosyjscy żołnierze pojawią się przy polskiej granicy, a białoruscy w obwodzie królewieckim. De facto będą to bazy wojskowe - pisze DGP.
Decyzję o powstaniu trzech "ośrodków szkoleniowych" ogłoszono, przypomnijmy, już w sierpniu 2021 roku, informując wówczas, że zapadła ona w marcu. Można przypomnieć, że mniej więcej w tym czasie wojska Rosji zaczynały gromadzić się na granicy Ukrainy.
REKLAMA
Białoruś pod kontrolą Rosji
Jubileuszowe posiedzenie organu Państwa Związkowego Rosji i Białorusi (Najwyższej Rady Państwowej) to także rozmowy o dalszej integracji, czyli de facto pochłanianiu Białorusi przez Rosję.
Tu również tradycyjnie brakuje konkretnych zapowiedzi, i można zakładać, że po spotkaniu nie padną żadne informacje. Najważniejsze uzgodnienia jak zawsze będą tajne.
Szczególna uwaga zostanie zwrócona na kwestie wzmocnienia wspólnej przestrzeni obronnej Rosji i Białorusi - czytamy w komunikacie Kremla.
REKLAMA
W spotkaniu wezmą udział prezydent Rosji Władimir Putin, szefowie rządów Roman Gołowczenko i Michaił Miszustin, szefowie izb parlamentów Republiki Białorusi i Federacji Rosyjskiej: Walentina Matwiejenko, Natalia Kaczanowa, Wiaczesław Wołodzin i Igor Siergiejenko.
Jak wskazano w mediach propagandowych reżimu, uczestnicy mają rozważać postępy "Głównych Kierunków Wdrażania postanowień Traktatu o Utworzeniu Państwa Związkowego na lata 2024-2026" oraz analizować przyszykowaną "Koncepcję Bezpieczeństwa Państwa Związkowego".
Oba państwa mają rozmawiać o utworzeniu jednolitego rynku energii elektrycznej i "zniesieniu roamingu" - napisał Kreml.
Najciekawsze z naszego punktu widzenia informacje padną z pewnością na spotkaniu Łukaszenki i Putina. Białoruskie media niezależne policzyły, że będzie to 11. spotkanie w tym roku - licząc zarówno rozmowy osobiste, jak i wspólne uczestnictwo w szczytach organizacji międzynarodowych. Jak widać, dyktatorzy mają o czym rozmawiać.
REKLAMA
Wojska białoruskie ćwiczą intensywnie
Wojsko białoruskie prowadziło nieustające ćwiczenia wojskowe od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Na 2025 rok planowane są ćwiczenia strategiczne Rosji i Białorusi - Zapad 2025. Do ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku doszło również z terytorium Białorusi. Według Moskwy i Mińska na Białoruś w 2023 roku trafiła taktyczna broń jądrowa, przy czy część ekspertów uważa, że nie jest to prawdą. Straszenie bronią nuklearną to jeden z głównych filarów propagandy Kremla, który ma m.in. hamować swobodę działania ofiar agresora.
- Pomoc Ukrainie to "priorytet". Szef NATO zapowiada szybkie dostawy
- Na Bałtyku rosyjski statek strzelał do niemieckiego śmigłowca
PolskieRadio24.pl/ Agnieszka Kamińska
REKLAMA