Ekspert w obronie Centrów Zdrowia Psychicznego. Wskazuje konkretne oszczędności
- Zaburzenia psychiczne promieniują na całą rodzinę, niosą szereg konsekwencji - mówiła w Polskim Radiu 24 psychoterapeutka dr Joanna Heidtman. Jej zdaniem finansowany ryczałtowo program Centrów Zdrowia Psychicznego sprawdził się, i pozwolił zaoszczędzić około 600 mln zł w systemie ochrony zdrowia w ciągu sześciu lat.
2024-12-05, 14:09
W czwartek w Warszawie obradował nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego. Jego uczestnicy przeszli też w "żółtym marszu" pod Sejm, w geście poparcia dla Centrów Zdrowia Psychicznego.
- Wskaźnikiem "ucywilizowania" jest to, jak dbamy o tych, którzy mają tego rodzaju kłopoty - oceniła w Polskim Radiu 24 psychoterapeutka dr Joanna Heidtman.
Dodała, że jej zdaniem wysoka jakość opieki psychologicznej wpływa na stan zdrowia całego społeczeństwa. - Oczywiście, nie możemy zlikwidować wszystkich bolączek, ale to, jak zabezpieczamy wsparcie psychologiczne, ma przełożenie na dobrostan i jakość życia - argumentowała.
Posłuchaj
Wymierne korzyści z wczesnej pomocy
Psychoterapeutka tłumaczyła, że Centra Zdrowia Psychicznego, finansowane na zasadzie ryczałtu, umożliwiały wielu ludziom dostęp do fachowej i kompleksowej opieki medycznej, z uwzględnieniem "kontekstu społecznego, z którym pacjent przychodzi".
REKLAMA
Zwróciła uwagę, że ryczałtowe finansowanie takich ośrodków pozwalało działać w imię zdrowia pacjenta, bez konieczności wykazywania konkretnych procedur medycznych, co pozwalało lekarzom skupić się na pomocy, a nie biurokracji.
Jak mówiła, między innymi dlatego Centra Zdrowia Psychicznego się sprawdziły. Pozwoliły też zaoszczędzić ok. 600 mln zł w systemie ochrony zdrowia dzięki udzieleniu chorym pomocy, nim potrzebna była ich hospitalizacja. - Zaburzenia psychiczne promieniują na całą rodzinę, to jest szereg konsekwencji - przekonywała.
Psycholog, jak dentysta. Ogromna większość płaci prywatnie
Gość Polskiego Radia 24 stwierdziła też, że obecnie można mówić o "stomatologizacji" psychiatrii. - W tej chwili nieodpłatna pomoc psychiatryczna i psychoterapeutyczna jest albo bardzo słabo dostępna, albo wręcz niedostępna. Wobec tego i tak mnóstwo ludzi ubezpieczonych, i mających prawo do darmowej opieki, korzysta z usług pełnopłatnych, prywatnych - wyjaśniła.
Czytaj także:
- Terapia dla par. "To jedna z możliwości, by lepiej funkcjonować w relacji"
- Kampania "Zobacz Człowieka". Zaburzenia psychiczne dotykają blisko co czwartą osobę w Polsce
- Julia Kamińska: Dużo fajnych rzeczy w moim życiu dzieje się dzięki temu, że miałam odwagę udać się na terapię
Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego miał się zakończyć z końcem tego roku, ale został przedłużony do połowy przyszłego roku. W tym czasie jest planowane wprowadzenie zmian w ich funkcjonowaniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Ewa Wasążnik
Gość: dr Joanna Heidtman (psychoterapeutka)
Data emisji: 5.12.2024
Godzina emisji: 11.06
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA