Syryjczycy dorwali się do luksusów dyktatora. Tak wyglądały pałace Asada w Damaszku
Syryjczycy od niedzieli mają dostęp do strzeżonych wcześniej jak oka w głowie luksusowych posiadłości byłego syryjskiego dyktatora. Wielu z nich udało się tam, by zobaczyć miejsca do tej pory otoczone ścisłą tajemnicą. Syryjczycy fetują upadek reżimu. Z więzień uwolniono przetrzymywanych tam i troturowanych przez lata przeciwników reżimu. Wielu mieszkańców Syrii wraca do kraju z obozów dla uchodźców.
2024-12-09, 13:10
W sieci pojawiły się wideo z pałaców dyktatora Al-Rawda i Muhajreen. Jak podaje Reuters, na tym ostatnim filmie widać mężczyzn i kobiety przechodzących po marmurowej białej podłodze i przez wysokie drewniane drzwi. Mężczyzna niósł wazon w ręku. Duża szafa stała pusta z uchylonymi drzwiami. Z sufitu zwisały żyrandole.
W pałacu Al.-Rawda biegały dzieci. Dwóch mężczyzn wynosiło krzesła, inni przepychali kufer.
Szabrownicy i ciekawscy
Rezydencje dyktatora zostały już w dużym stopniu splądrowane. Jak jednak wskazują nagrania, wiele osób przychodzi tam w innym celu, by zrobić sobie selfie i "zwiedzić" budynki niedostępne wcześniej.
Na wideo widać dzieci biegające po okazałych, oficjalnych pomieszczeniach, a mężczyźni przesuwający wielki kufer po zdobionej wzorami podłodze.
REKLAMA
Syryjczycy weszli też do innych rezydencji dyktatorskiego klanu Asadów – w jednej z nich natrafiono na kuchnię z przepisami i świeżą żywnością.
Część osób obawia się, że okres przejściowy w Syrii ośmieli rabusiów. W dzielnicy Maliki, gdzie znajdują się inne rezydencje dyktatora, ustawiono warty.
Okres przejściowy
To koniec półwiecza rządów rodziny Asadów w Syrii. Poprzedniego dnia rano syryjscy bojownicy ogłosili zajęcie stolicy kraju, Damaszku. Baszar al-Asad wyleciał z Syrii samolotem - rzecznik Kremla poinformował w poniedziałek, że sam Władimir Putin podjął decyzję o udzieleniu mu azylu.
Bojownicy są w sojuszu kierowanym przez grupę Hayat Tahrir al-Sham (HTS), byłego sojusznika Al-Kaidy - wskazują media.
REKLAMA
Przywódca grupy, Ahmed al-Sharaa, znany szerzej jako Abu Mohammed al-Golani, przysiągł odbudować Syrię. - Nowa historia, moi bracia, jest pisana w całym regionie po tym wielkim zwycięstwie - powiedział w niedzielę ogromnemu tłumowi w zabytkowym meczecie Umajjadów w Damaszku.
Golani udzielił już także wywiadu stacji CNN - miało to jednak miejsce kilka dni przed upadkiem Damaszku.
Premier Asada, Mohammed Galali, powiedział wcześniej Sky New Arabia, że jest gotów spotkać się z Golanim i jest gotowy dostarczyć dokumenty i pomoc w przekazaniu władzy. Los armii Syrii zostanie "pozostawiony braciom, którzy przejmą zarządzanie sprawami kraju" - powiedział.
Z więzień uwolniono setki ludzi. Trwa akcja przeszukania podziemi więzień, gdzie w tunelach wciąż mogą znajdować się ludzie.
REKLAMA
***
Czytaj także
- "Był mądrzejszy od Asada". Kim jest lider rebeliantów?
- Upadek Asada, militarna reakcja USA. Uderzyli na cele w Syrii
- Tusk o wydarzeniach w Syrii: Rosję i jej sojuszników można pokonać
PAP/Reuters/AP/CNN/PolskieRadio24.pl/in.agkm
***
REKLAMA