Przełom w leczeniu częściowej głuchoty. Prof. Skarżyński: to pierwsza taka operacja na świecie

W Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą zostały wykonane trzy nowatorskie operacje wszczepienia implantów słuchowych. Zabiegi przeprowadził - wraz z zespołem - dyrektor placówki prof. Henryk Skarżyński. O przełomie w światowej otochirurgii i w leczeniu zaburzeń słuchu opowiedział portalowi polskieradio24.pl.

Jan Odyniec

Jan Odyniec

2024-12-09, 18:00

Przełom w leczeniu częściowej głuchoty. Prof. Skarżyński: to pierwsza taka operacja na świecie
Przełom w leczeniu częściowej głuchoty. W podwarszawskich Kajetanach przeprowadzono nowatorskie operacje. Foto: Reshetnikov_art / Shutterstock.com

Szczególne znaczenie ma wszczepienie nowego typu implantu ślimakowego Mi2000, który w jest w pełni wszczepialny pod skórę. Jak informuje portal termedia.pl, "Światowe Centrum Słuchu znalazło się w grupie pierwszych na świecie ośrodków (po Belgii i Niemczech), gdzie przeprowadzono operacje wszczepienia takiego urządzenia". Z kolei w rozmowie z portalem polskieradio24.pl prof. Henryk Skarżyński podkreślił, że poniedziałkowa operacja jest "pierwszym w historii wszczepieniem tego implantu u pacjentki z częściową głuchotą".

- W urządzeniu tym wykorzystano szereg nowych technologii, które pozwoliły całkowicie umieścić implant w powłokach na głowie pacjenta, zapewnić swobodny odbiór dźwięków z otoczenia i ich rozumienie - zwłaszcza mowy, bezkolizyjnie i nieinwazyjnie stosować zasilanie wszczepianych urządzeń i jednocześnie wyeliminować odgłosy naturalne, które są w organizmie człowieka i mogą być słyszalne przez ucho człowieka, a tym samym - przez wszczepione urządzenie - powiedział portalowi prof. Skarżyński.

- Ta technologia pozwala na słyszenie wszystkich informacji, które są w otoczeniu, z redukcją własnych - czyli odczuwania tętnienia, zgrzytania zębami, przełykania - tego, co wielu z nas słyszy, ale najczęściej nawet nie zwracamy uwagi - powiedział prof. Skarżyński.

Przełom w leczeniu częściowej głuchoty

Dotąd implanty ślimakowe składały się z dwóch części - jednej wewnętrznej, ukrytej pod skórą i drugiej - zewnętrznej, która była instalowana na wierzchu czaszki, za uchem. Ten drugi element - procesor dźwięku - odbierał sygnały z otoczenia i przekazywał je do ukrytego pod skórą implantu. Rozwiązanie to, choć niezwykle skuteczne, wiąże się z ryzykiem uszkodzenia procesora dźwięku, koniecznością zdejmowania go (i tym samym utraty możliwości słyszenia) w pewnych sytuacjach, np. do snu czy do pływania. Widoczny z wierzchu procesor dźwięku powoduje także, że część pacjentów może nie chcieć go nosić.

REKLAMA

Te wszystkie problemy mogą teraz zostać rozwiązane dzięki przełomowej operacji w Kajetanach. Nowy implant niesie za sobą jeszcze jedno ułatwienie, które może przemówić do wielu osób stosujących aparaty słuchowe. Nie trzeba (jest to wręcz niemożliwe) wymieniać w nim baterii. Urządzenie zasilane jest akumulatorowo, zaś - jak podkreślił nasz rozmówca - ładuje się go indukcyjne, z zewnątrz, przez skórę.

Posłuchaj

Kajetany - pionierskie operacje wszczepienia nowoczesnych implantów słuchowych (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Nowe implanty rozwiązują problem wielu pacjentów

Dwa kolejne urządzenia, które także zostały wszczepione w poniedziałek w Kajetanach, to implanty SENTIO i OSIA. Choć ich zastosowanie nie wzbudza aż takich emocji, jak wszczepienie Mi2000, to wprowadzenie do użytku nowych implantów wykorzystujących słyszenie kostne, ma także ogromne znaczenie.

- Te urządzenia są przeznaczone dla pacjentów z uszkodzeniami słuchu, które powstały w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego. Są to nowe rozwiązania, po raz pierwszy zastosowane w Polsce. Uzupełniają nasze dotychczasowe możliwości, jakie mogliśmy zaoferować pacjentom korzystając z innych technologii, z aparatów słuchowych, urządzeń wszczepialnych bądź operacji rekonstrukcyjnych uszu - wyjaśnił portalowi polskieradio24.pl prof. Henryk Skarżyński.

Szczególne znaczenie ma to, że nowe implanty mają różny kształt i rozmiar części wewnętrznej (wszczepianej pod skórę). Dzięki temu z nowych rozwiązań mogą skorzystać dzieci i dorośli pacjenci, u których inne rozwiązania nie były możliwe z powodu budowy anatomicznej lub uszkodzeń pozapalnych.

REKLAMA

Czytaj również:

Są szanse na refundacje?

Dotąd wewnętrzna część aparatu słuchowego - implant wszczepiany pod skórę głowy - wymagała odpowiedniego kształtu kości czaszki, a także odpowiedniej budowy ucha zewnętrznego i środkowego. Nowe aparaty ograniczają te wymogi. - Wykorzystują one różny sposób transmisji dźwięku, w zależności od wady, stopnia niedosłuchu i momentu jej nabycia - może to być wada wrodzona, może być nabyta - powiedział prof. Skarżyński.

Portal termedia.pl podkreśla jednocześnie, że implant SENTIO będzie dostępny w ramach pełnej refundacji NFZ. Inaczej jest z Mi2000, który przechodzi obecnie badania kliniczne. Należy jednak podkreślić, że operacje są refundowane, a nowoczesne implanty finansowane w ramach programu naukowo-badawczego. W Światowym Centrum Słuchu przeprowadzono dotąd najwięcej w świecie zabiegów u osób z częściową głuchotą. To ponad 20 tysięcy operacji.

Twórca i dyrektor Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu prof. Henryk Skarżyński jest jednym z najwybitniejszych na świecie lekarzy laryngologów i chirurgów zajmujących się leczeniem głuchoty. 11 listopada, z okazji Święta Niepodległości, prezydent Andrzej Duda odznaczył profesora Skarżyńskiego orderem Orła Białego.

REKLAMA

Polskie Radio/termedia.pl/polskieradio24.pl/Jan Odyniec

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej