Wybór szefa RMN przesądzony? Członek Rady wskazuje kandydata

Rada Mediów Narodowych zbierze się dziś w nowym składzie. Ma wybrać nowego przewodniczącego. - Zgłoszę kandydaturę Wojciecha Króla - zapowiada w rozmowie z portalem polskieradio24.pl członek Rady Robert Kwiatkowski. 

Michał Fabisiak

Michał Fabisiak

2024-12-12, 13:48

Wybór szefa RMN przesądzony? Członek Rady wskazuje kandydata
Wojciech Król zostanie nowym szefem Rady Mediów Narodowych?. Foto: Adam Burakowski/East News

Rada Mediów Narodowych zbierze się dziś w celu wyboru nowego przewodniczącego. Przypomnijmy, że na początku października z tej funkcji został odwołany Krzysztof Czabański, któremu sejmowa większość zarzuciła konflikt interesów.

Posłowie koalicji rządowej zwracali wówczas uwagę na to, że Czabański zasiada w fundacji, której pośrednio podlega Telewizja Republika, która z kolei jest konkurencją dla Telewizji Publicznej, a tej władze wybiera Rada Mediów Narodowych.

W ubiegłym tygodniu w miejsce Czabańskiego Sejm powołał w skład Rady posła Koalicji Obywatelskiej Wojciecha Króla. Prawdopodobnie to właśnie on zostanie na dzisiejszym posiedzeniu wybrany na przewodniczącego. Tak wynika ze słów innego członka Rady z koalicji.

Nowy szef RMN. Wybór przesądzony?

- Będę zgłaszał posła Króla. To jest przedstawiciel największego, najsilniejszego klubu koalicji rządzącej. Mam nadzieję, że wniesie do pracy Rady niezbędny dynamizm, bo tam sporo rzeczy trzeba po prostu uporządkować - zapowiada Robert Kwiatkowski w rozmowie z portalem polskieradio24.pl.

REKLAMA

Koalicja rządowa ma w Radzie większość, dlatego wybór Wojciecha Króla wydaje się przesądzony. W Radzie zasiadają jeszcze posłowie PiS: Joanna Lichocka i Piotr Babinetz.

Czytaj również:

Kwiatkowski przekazał nam, że poza wyborem przewodniczącego na dzisiejszym posiedzeniu, nie zostaną podjęte żadne inne decyzje.

Obóz rządzący opowiada się za likwidacją Rady Mediów Narodowych. Uważa, że organ ten jest niekonstytucyjny, a kompetencje dotyczące wyboru władz mediów publicznych, powinny zostać przekazane do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wymagałoby to jednak zmiany ustawy, a to zdaniem rządzących nie wydarzy się do czasu zmiany prezydenta. Andrzej Duda jest bowiem przeciwny tym zmianom.

REKLAMA

Michał Fabisiak, polskieradio24.pl 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej