Wolna Wigilia czeka na podpis prezydenta. Andrzej Duda "w zawieszeniu"
Stosunek prezydenta do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu". Powodem mają być zmiany, które wprowadzono do noweli. - Okazuje się, że trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą niedzielami pracującymi - mówił.
2024-12-12, 20:20
Prezydent spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych i przedsiębiorców. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że nie przeprowadzono konsultacji z prawdziwego zdarzenia w sprawie wolnej Wigilii.
Mimo że prezydent podkreślił, że jest za tym, by Wigilia była wolna od pracy, to stwierdził, że "w ostatecznej wersji nowelizacji ustawy doszło do istotnych modyfikacji".
"To nam się nie opłaca". Prezydent jednoznacznie
- Chociaż Wigilia rzeczywiście zostaje ustanowiona jako dzień wolny od pracy, to jednak w zamian za to okazuje się, że trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą niedzielami pracującymi, z czego w grudniu pracownik nie może mieć więcej niż dwie niedziele pracujące - przypomniał prezydent.
Duda dodał, że rozmawiał z osobami, które wcześniej były zwolennikami tego projektu, a po zmianach ich stosunek się zmienił. "W takim układzie nam się to po prostu nie opłaca i my się trochę czujemy teraz oszukani" - cytował.
REKLAMA
Piotr Duda dziękuje za wsparcie. I krytykuje
Szef Solidarności, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda podziękował prezydentowi za konsultacje.
- Dialog społeczny jeszcze w naszym kraju funkcjonuje, że nie został - powiem po związkowemu - "zaorany" - powiedział Piotr Duda. Jak dodał, "najbardziej przykre" jest to, że do niedawna przewodnicząca RDS, ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk nie skonsultowała projektu na forum publicznym, wspólnie z Lewicą.
- Ten projekt przekreśla w ogóle dorobek ostatnich lat dialogu społecznego w naszym kraju. Nie tak to miało wyglądać - ocenił.
Piotr Duda podkreślił, że jest za wolną Wigilią, ale dla wszystkich pracowników. - W tej nowelizacji nikt nie może być dyskryminowany, a ta ustawa dyskryminuje część pracowników, w tym przypadku pracowników handlu detalicznego i handlu hurtowego - wskazał.
REKLAMA
Wolna Wigilia przeszła przez Sejm i Senat. Czas na prezydenta
6 grudnia Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy w sprawie wolnej Wigilii od 2025 roku. Regulacja trafiła teraz do prezydenta, który w ciągu 21 dni musi podjąć decyzję o podpisaniu, zawetowaniu lub odesłaniu noweli do Trybunału Konstytucyjnego.
Nowelizacja ustawy zakłada, że od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych, jednak trzy niedziele przed Wigilią będą handlowe.
Wprowadzona przez Senat i zaakceptowana przez Sejm poprawka przewiduje ponadto, że w grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele. Zmiany miałyby wejść w życie od przyszłego roku.
- Weto ws. wolnej Wigilii? Jest głos z Pałacu Prezydenckiego
- Spór o Wigilię wolną od pracy. "Ten pomysł podzielił nie Polaków, ale polityków"
- Boże Narodzenie 2024. Wydatki skromniejsze niż w ubiegłym roku
PAP/pb
REKLAMA