Szopka z Gralewa na wystawie w Watykanie. To efekt konkursu Muzeum Wsi Mazowieckiej z Sierpca
- Poprzez konkurs na szopkę betlejemską, chcemy łączyć rodziny, aby te prace dzieci i młodzieży, powstały przy aktywnym udziale ich rodziców i dziadków, tak jak to miało miejsce w tradycji budowy szopek - powiedziała w Polskim Radiu 24 Justyna Cieszyńska, opiekunka konkursu z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
2024-12-12, 22:22
Szopka betlejemska z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, pojedzie do Watykanu. To wyróżnienie spotkało 11-letnią Patrycję Tomaszewska z Gralewa, bo jej praca została pokazana na wystawie w Watykanie, wśród 125 szopek z całego świata.
Ta piękna szopka powstała w ramach konkursu "Szopka Betlejemska – małe dzieło sztuki", organizowanego przez sierpeckie muzeum od 12 lat. Polskę będą reprezentować jeszcze dwie inne szopki.
Piotr Kowalczuk, korespondent Polskiego Radia w Rzymie, który był na otwarciu tej watykańskiej wystawy powiedział, że szopka z Sierpca, była chwalona za naturalność, skromność i prostotę.
Posłuchaj
Pomysł na zgłoszenie szopki z Sierpca, pojawił się, gdy nasz MSZ poinformował Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego, że w Watykanie ogłoszono konkurs na szopkę betlejemską. Urząd zwrócił się do Muzeum Wsi Mazowieckiej, czy może pokazać taką szopkę.
REKLAMA
- Szopki krakowskie, to zupełnie inna tradycja niż szopki betlejemskie, bo te ostatnie są częścią tradycji polskiej wsi. Dlatego Muzeum Wsi Mazowieckiej ogłasza od lat konkurs na najpiękniejszą szopkę betlejemską. Cześć ubiegłorocznych laureatów zostawiła swoje prace w Muzeum i spośród nich wyłoniono tę, która jest obecnie wystawiona w Watykanie, bo wydała nam się najbardziej naturalna i taka wręcz ujmująca swoją prostotą. Zbudowana z tak naturalnych materiałów jak: szyszki, siano i patyki. Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 15 lat - mówiła Justyna Cieszyńska.
W opinii ekspertki pomysł na szopkę miał powstać z wyobraźni dziecka, któremu krewni tylko pomagają z jej budowie np. przez szukanie do niej materiałów w lesie i w gospodarstwie. Ale efekt finalny to praca samego młodego twórcy.
REKLAMA
***
Audycja: Weekend kulturalny
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Gość: Justyna Cieszyńska (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu)
Data emisji: 12.12.2024
Godzina: 21.06
PR24
Polecane
REKLAMA