Akcja sprzątania brzegów Wisły. "To salon Warszawy"

Koniec roku w stołecznej Dzielnicy Wisła to nie tylko magiczne rejsy, zimowe kąpiele i przygotowania do sylwestrowego wieczoru na plaży. To też czas na przedświąteczne porządki warszawskiego odcinka Wisły. O akcji tegorocznej sprzątania brzegów rzeki mówili w Polskim Radiu 24 Piotr Sadurski i Jan Piotrowski.

2024-12-16, 20:30

Akcja sprzątania brzegów Wisły. "To salon Warszawy"
Jesień i zima to okres obniżonej wegetacji roślin. Warto to wykorzystać, aby dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc na brzegu rzeki. Foto: facebook.com / dzielnicawislapl

W każdą sobotę, aż do końca roku mieszkańcy mogą wziąć udział w wyjątkowym projekcie ekologicznym, pomagając w dbaniu o środowisko i poprawie stanu królowej polskich rzek. Porządki nad Wisłą to też seria rejsów na pokładzie tradycyjnych łodzi wiślanych.

Jan Piotrowski mówił o pomyśle na sprzątanie brzegów rzeki. Jak zaznaczył, cieplejsze zimy sprawiają, że warszawiacy spędzają nad Wisłą coraz więcej czasu. - Oczywiście to jest salon Warszawy, cieszymy się, że i prawy i lewy brzeg wpisał się w kanon miejsc, które odwiedzamy - stwierdził.

Piotr Sadurski zwracał uwagę, że w lasach łęgowych rosnących na brzegach rzeki śmieci odkładają się od lat i zachęcał także do uczestnictwa w sobotnich akcjach. - Ten plastik, który zalega na brzegu, to nie jest tylko problemem dla zwierząt, ale i dla ludzi. W końcu tafia on do rzeki i wreszcie jako tzw. mikroplastik do naszych kranów - podkreślał.

Posłuchaj

Piotr Sadurski i Jan Piotrowski o akcji sprzątania brzegów Wisły (Zmiana klimatu) 24:37
+
Dodaj do playlisty

Podczas ekspedycji zostaną zebrane odpady plastikowe, metalowe i szklane, które zalegają na brzegach i płyciznach. Eksperymentalny projekt ekologiczny polega na systematycznym oczyszczaniu Wisły.

REKLAMA

Czytaj także:

Celem rejsów edukacyjnych jest ochrona stanu środowiska naturalnego, brzegów rzeki w obrębie Warszawy, poprawa jej estetyki, edukacja ekologiczna poprzez aktywne zaangażowanie wolontariuszy oraz zmniejszenie ryzyka zaśmiecania wód i gleby.

Każdy rejs to około 6 - 8 godzin pracy. Czas i zakres działań będzie uzależniony od pogody

***

REKLAMA

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Patryk Michalski
Gość: Piotr Sadurski - flisak, fotograf, archeolog i Jan Piotrowski - Pełnomocnika Prezydenta ds. Wisły, organizator akcji "Flisackie porządki w Dzielnicy Wisła"
Data emisji: 16.12.2024
Godzina emisji: 19.06

IAR/um.warszawa.pl/PR24


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej