Udaremniono dwa zamachy na papieża. Franciszek ujawnia
Papież Franciszek ujawnił, że w 2021 roku przygotowywano przeciwko niemu dwa zamachy. Oba zostały udaremnione, zaś zamachowcy zostali zlikwidowani. Przywódca Kościoła katolickiego opisał szczegóły w nowej biografii, która niebawem zostanie opublikowana. Fragmenty zaprezentował dziennik "Corriere della Sera"
2024-12-17, 14:34
Zamachy na papieża szykowano w Iraku
Do zamachów na papieża miało dojść podczas jego pielgrzymki do Iraku. W rozmowie, która stała się podstawą biografii głowy Kościoła, Franciszek przyznał, że "prawie wszyscy odradzali mu tę podróż, pierwszą w tym zakątku Bliskiego Wschodu, zdewastowanym przez ekstremistyczną przemoc i profanację ze strony dżihadystów".
Papież był jednak zdeterminowany. Zdecydował się na tę podróż pomimo faktu, że trwała pandemia COVID-19. Wirusem SARS-CoV-2 zakażony był wówczas także nuncjusz apostolski w Bagdadzie arcybiskup Mitja Leskovar.
- Przede wszystkim jednak każde źródło wskazywało na bardzo duże zagrożenie dla bezpieczeństwa - i to do tego stopnia, że do krwawych ataków doszło nawet w przeddzień mojego wyjazdu - wyjaśnił Franciszek, dodając, że czuł jednak, że powinien się udać w to miejsce, w którym dotąd nie był jeszcze żaden papież, i bardzo tego pragnął.
Zamachy samobójcze udaremniono
- Policja przekazała żandarmerii watykańskiej informację od angielskich służb specjalnych o tym, że kobieta z materiałami wybuchowymi - młoda kamikadze - udawała się do Mosulu, by wysadzić się podczas papieskiej wizyty - powiedział papież Franciszek. Inny zamach miał zostać zrealizowany przy pomocy rozpędzonej ciężarówki, która miała uderzyć w papieża i jego otoczenie.
Te informacje nie zraziły głowy Kościoła, choć podczas pielgrzymki do Iraku zachowywano najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Niedoszli zamachowcy nie żyją
Podczas podróży na Bliski Wschód Franciszek odwiedził stolicę Iraku - Bagdad, ruiny historycznego miasta Ur, które jest utożsamiane z miejscem pochodzenia Abrahama, Mosul i Karakosz - miejscowości, które wcześniej znajdowały się pod kontrolą tzw. Państwa Islamskiego. Ojciec Święty nawiedził także Irbil - stolicę Autonomicznego Okręgu Kurdystanu.
Po pielgrzymce głowa Kościoła zapytała watykańskich żandarmów o losy niedoszłych zamachowców. - Komendant odpowiedział mi lakonicznie: "już ich nie ma. Policja iracka ich namierzyła i wysadziła w powietrze" - powiedział papież. I dodał: "to również bardzo mnie poruszyło. To także był zatruty owoc wojny".
- Papież Franciszek kończy 88 lat. "Wielki prorok naszych czasów"
- Papież Franciszek na Korsyce. Takiej pielgrzymki jeszcze nie było
- Papież przybył z historyczną pielgrzymką do Iraku. "Garstka chrześcijan wymaga umocnienia"
interia.pl/jmo