Szef RMN: planujemy duże zmiany w mediach publicznych
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Wojciech Król zapowiedział, że nowy rok może przynieść zmiany w mediach publicznych. Wskazał, że chodzi m.in. o wycofanie się z postawienia TVP, Polskiego Radia i 17 spółek regionalnych w stan likwidacji.
2024-12-18, 17:00
Planowane zmiany w mediach publicznych. Król: są różne pomysły
Wojciech Król przekazał, że będzie w tej sprawie konsultował się z resortem kultury. - Będę rozmawiał z panią minister, myślę, że początkiem nowego roku taka rozmowa może się odbyć - dodał.
Szef RMN przekonywał też, że powinien zmienić się sposób wybierania redaktorów naczelnych mediów publicznych. - Dobrze się stanie, dla publicznych mediów, jeśli rada programowa będzie miała wpływ na to, by dokonywać wyboru redaktora naczelnego, który powinien mieć szeroką ochronę, gwarantowaną niezależność - mówił Wojciech Król. Dodał, że "są różne pomysły na to".
Pieniądze dla mediów publicznych. Nowa ustawa zapewnić stabilne finansowanie
Nowy projekt ustawy medialnej w Polsce ma zagwarantować między innymi stabilne finansowanie mediów publicznych. Z rządowych zapewnień wynika, że prace nad dokumentem są na zaawansowanym etapie. Nowa ustawa ma zastąpić tę uchwaloną w 2016 roku.
Czytaj także:
- Rewolucja w prawie medialnym? Doniesienia ws. nowej ustawy
- Prokuratura umorzyła śledztwo ws. zmian w zarządach mediów publicznych
Media publiczne - Polskie Radio, Telewizja Polska, i Polska Agencja Prasowa, zostały postawione w stan likwidacji przez ówczesnego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza 27 grudnia 2023 roku. "W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A." - oświadczył wówczas Sienkiewicz.
REKLAMA
Podkreślono, że właściciel spółek (w tym przypadku jest to Skarb Państwa) może cofnąć swoją decyzję "w dowolnym momencie".
Źródła: Polskie Radio/RDC/mbl
REKLAMA