Rozwój płciowy dzieci. Co może zaniepokoić rodziców?

- Hormony płciowe mają wpływ na tempo wzrostu dziecka, a w krajach rozwiniętych widać, że rozwój płciowy dzieci następuje wyraźnie szybciej niż przed laty - powiedziała w Polskim Radiu 24, dr n. med. Elżbieta Lipska, pediatra, diabetolog i endokrynolog dziecięcy.    

2025-01-07, 20:00

Rozwój płciowy dzieci. Co może zaniepokoić rodziców?
Rozwój płciowy dziecka ma wpływ na tempo jego wzrostu.Foto: Elena Medoks/shutterstock

W opinii ekspertki widać tzw. trend sekularny, odnoszący się do tego, że rozwój płciowy u dzieci następuje teraz szybciej niż w poprzednich latach. Dotyczy to coraz wcześniej pojawiających się miesiączek u dziewczynek, co widać wyraźnie w krajach rozwiniętych. Średni wiek pojawienia się miesiączki to 12 rok życia, ale są od tego wyjątki i zdarza się to ona nawet u 9-letnich dziewczynek. A czasami w wieku 14 i 16-latek, co to też jest normą medyczną.  


Posłuchaj

dr n. med. Elżbieta Lipska endokrynolog dziecięcy mówi o etapach rozwoju dzieci ( audycja Samo zdrowie) 25:40
+
Dodaj do playlisty

 

- Dojrzewanie płciowe u dzieci zbiega się z okresem tak zwanego "skoku wzrostowego", gdy zaczynają bardzo szybko rosnąć. Hormony płciowe przyspieszają tempo rośnięcia, co ma wpływ na ostateczny wzrost dziecka. Rodzice często się niepokoją, że nawet u 9-letnich dziewczynek i chłopców, widać objawy seksualnego dojrzewania. Ale to cywilizacyjny stan dobrostanu ma wpływ na to szybsze dojrzewanie. Ale wiele zależy od naszych genów, po dziadkach i rodzicach - tłumaczyła  dr medycyny Elżbieta Lipska. 

Ksenoestrogeny w żywności i kosmetykach  

Lekarka podkreśliła, że na rozwój dziecka widać wpływ żywności przetworzone. Chodzi o ksenoestrogeny, które są także w opakowaniach i w kosmetykach. To nie zawsze powoduje przyspieszenie dojrzewania płciowego u dzieci, ale może mieć wpływ na jego tempo. Widać w  klasach dzieci, które nie rozwijają się równie szybko co rówieśnicy. W grupach szkolnych widoczne różnice w ich rozwoju seksualnym np. jedni mają pierwsze ślady zarostu, a drudzy są wciąż bardzo chłopięcy. Ale to się często zmienia w kolejnych latach. 

REKLAMA

Siatka centylowa w Książeczce Zdrowia Dziecka

- Trzeba, chodząc z dzieckiem do lekarza, pamiętać o tzw. siatkach centylowych, zapisanych w książeczce zdrowia dziecka. To w niej lekarze wpisują pomiary wzrostu i wagi dziecka. Warto także samemu wypełniać te rubryki, bo to daje pogląd, czy jego rozwój, np. w postaci wzrostu, jest taki jaki jest zapisany w tzw. kanale centylowym, adekwatnym do jego wieku. Dotyczy to także wagi dziecka. Choć wiele powie lekarzowi także wzrost jego rodziców i rodzeństwa. - wyjaśniała Elżbieta Lipska.


***

AudycjaSamo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr n. med. Elżbieta Lipska, pediatra, diabetolog i endokrynolog dziecięcy
Data emisji: 07.01.2025
Godzina emisji: 19.33

 

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio 24 / SW


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej