Wstawa "Oblicze Białej Wstęgi". Historii polskiego papiernictwa

- Wystawa "Oblicze Białej Wstęgi" ma pokazać tradycję i klimat zabytkowej papierni w Konstancinie-Jeziornej, to ważne miejsce w historii naszej kultury - powiedziała w Polskim Radiu 24 graficzka Monika Urbanowicz. 

2024-12-20, 21:30

Wstawa "Oblicze Białej Wstęgi". Historii polskiego papiernictwa
Wystawa "Oblicze Białej Wstęgi". Foto: mat.promocyjne

W Konstancińskim Domu Kultury (KDK) Hugonówka w Konstancinie-Jeziornie, do 12 stycznia 2025 roku można obejrzeć wystawę "Oblicze Białej Wstęgi". To wyjątkowe miejsce, bo tu kiedyś działały Warszawskie Zakłady Papiernicze, która wcześniej były królewską fabryką papieru księcia Józefa Poniatowskiego. To z tego miejsca pochodził papier, na którym opublikowano Konstytucję 3 maja. To właśnie z powodu jej zbudowania, powstała miejscowość Konstancin-Jeziorna. W 1830 roku papiernię przejął Bank Polski, ale w 2012 roku zakłady papiernicze zostały ostatecznie zlikwidowane.

W tym szczególnym miejscu zorganizowano wystawę grafik Moniki Urbanowicz, dedykowane historii polskiego papiernictwa. To sentymentalna podróż w czasie do lat świetności konstancińskiej papierni, w której pracowało kilka pokoleń mieszkańców warszawskiej dzielnicy Konstancin-Jeziorna. 


Posłuchaj

Monika Urbanowicz graficzka i plastyczka gościem Polskiego Radia 24 (audycja "Weekend kulturalny") 22:34
+
Dodaj do playlisty

 

- Papiernia w Konstancinie była głównym źródłem inspiracji do powstania mojej pracy "Oblicze Białej Wstęgi", którą tworzyłam prawie 20 lat. Z papierem mam do czynienia już od najmłodszych lat, bo moi rodzice są konserwatorami dzieł sztuki. Papier był u nas zawsze celebrowany i doceniany z racji tego, że studiowałam na wydziale grafiki w ASP w Warszawie. Miałam na początku problemy z jakością papieru, bo grafiki wymagają tego o najlepszej jakości, jeśli chodzi o jego gramaturę i fakturę. I tak zaczęłam drążyć historię technologii produkcji papieru i gdzieś koło roku 2006, zaczęłam oglądać papiernie np. w Dusznikach, w Szwecji, we Włoszech  i właśnie w Konstancinie-Jeziornie - mówiła Monika Urbanowicz.

REKLAMA

Na 20-metrowym papierze graficzka przedstawia swoje prace plastyczne stąd nazwa wystawy "Oblicze Białej Wstęgi". To swoiste połączenie techniki akwaforty na papierze ze starą, nieczynną maszyną papierniczą. Na wystawie są także prezentowane fotografie z okresu, gdy papiernia w Konstancinie-Jeziornie jeszcze funkcjonowała. 

Audycja: Weekend kulturalny
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Gość: Monika Urbanowicz (graficzka, twórczyni wystawy "Oblicze Białej Księgi")
Data emisji: 20.12.2024
Godzina: 21.06

Źródło: Polskie Radio24/sw

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej