Strażacy podsumowują Wigilię. Tragiczny bilans
W Wigilię strażacy w całym kraju interweniowali 871 razy, w tym 224 w związku z pożarami. Państwowa Straż Pożarna informuje, że w wyniku pożarów dwie osoby straciły życie, a pięć zostało rannych. Ponadto trzy osoby, w tym dwoje dzieci, straciły życie wskutek zatrucia czadem. Nie zabrakło też ofiar śmiertelnych na drogach.
2024-12-25, 11:10
Najwięcej wyjazdów miały zastępy z województw mazowieckiego - 113, śląskiego - 104 i dolnośląskiego - 87. 120 pożarów gaszono w budynkach mieszkalnych. W 55 przypadkach strażacy zmagali się z pożarem sadzy w kominie. W miejscowości Granica na Mazowszu w pożarze domku letniskowego zginęły dwie osoby.
"Aż 120 pożarów miało miejsce w budynkach mieszkalnych, w tym 55 pożarów sadzy w kominach" - przekazała PSP na Facebooku. W wyniku pożarów dwie osoby straciły życie, a pięć zostało rannych.
Zatrucia czadem. Są ofiary, w tym dzieci
Tylko w Wigilię odnotowano 24 interwencje związane z tlenkiem węgla. Zmarły trzy osoby, w Kutnie dwóch chłopców w wieku 9 i 12 lat, a w Koszalinie - 37-letnia kobieta. 27 osób podtruło się czadem.
REKLAMA
Wypadki na drogach
Na drogach w całym kraju doszło w Wigilię do 30 wypadków, w których zginęły trzy osoby, a 31 zostało rannych. Zatrzymano 174 kierowców będących pod wpływem alkoholu.
Strażacy nieustannie apelują, by instalować w domach czujki dymu i tlenku węgla, regularnie przeglądać przewody kominowe, wentylacyjne i urządzenia grzewcze.
Bezpieczeństwo w domu. Apel strażaków
Strażacy apelują o bezpieczeństwo. Podkreślają, że pożary ani tlenek węgla nie uznają świąt. Przypominają, że choinki to również materiały łatwopalne - w domu powinny stać w bezpiecznej odległości od kominków, pieców, grzejników, a także zasłon i firanek.
REKLAMA
Co więcej, statystyki, także w szerszej perspektywie, są niepokojące. Straż pożarna od października odnotowała 8151 pożarów w budynkach mieszkalnych. W ich wyniku 109 osób zginęło, a 572 osoby zostały ranne. W tym samym okresie strażacy wyjeżdżali do 972 interwencji związanych z tlenkiem węgla. Podtruło się nim 407 osób, a 22 osoby zmarły.
Strażacy apelują: "Zainstaluj czujki dymu i tlenku węgla - one ratują życie!". Zachęcają również do regularnych przeglądów przewodów kominowych, wentylacyjnych i urządzeń grzewczych oraz nieignorowanie zasad bezpieczeństwa.
- Rzecznik PSP: czujki dymu powinny być w każdym domu
- Pożar tartaku na Podkarpaciu. W akcji 11 zastępów straż pożarnej
- Wielki pożar w zakładzie spawalniczym. Potężny wybuch
Źródła: Polskie Radio/PAP/łl
REKLAMA
REKLAMA