Ciało jak powerbank. Technologiczna rewolucja z Australii

2024-12-27, 15:30

Australijscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę zasilania niedużych urządzeń elektronicznych ciepłem ludzkiego ciała. Nowa technologia, zastosowana masowo, może wkrótce pozwolić na wyeliminowanie np. baterii do zegarków czy sprzętu medycznego. Może też pozwolić na upowszechnienie np. klimatyzowanych kurtek.

Człowiek jak powerbank. Nowa technologia prosto z Australii

Innowacja opracowana przez grupę badaczy na Queensland University of Technology polega na stworzeniu cieniutkiej, drukowanej w 3D, folii - taniej i łatwo skalowalnej do rozwiązań komercyjnych.

W dobie rozwoju zielonych technologii wykorzystujących naturalne ciepło i zamieniające je na prąd, okazuje się, że przenośnym akumulatorem prądu jesteśmy my sami. Badania nad wykorzystaniem ciepła ludzkiego ciała do zasilania elektroniki prowadzone są, z pewnymi sukcesami, od jakiegoś czasu. Jednak dotychczas naukowcy nie potrafili pokonać ograniczeń tej technologii.

- Elastyczne urządzenia termoelektryczne można wygodnie nosić na skórze, gdzie skutecznie przekształcają różnicę temperatur między ludzkim ciałem a otaczającym powietrzem w energię elektryczną - tłumaczy Zhi-Gang Chen, kierownik zespołu, który opracował nowe rozwiązanie w rozmowie z portalem politechniki w Queensland.

Elektronika zasilana ludzkim ciałem. Badacze opracowali komercyjne rozwiązanie

Obecne rozwiązania są z powodzeniem wykorzystywane w szpitalach, do zasilania medycznej aparatury monitorującej tętno, czy inne parametry ciała człowieka. - Jednak wyzwania, takie jak ograniczona elastyczność, złożona produkcja, wysokie koszty i niewystarczająca wydajność, utrudniały tym urządzeniom osiągnięcie skali komercyjnej - tłumaczył dr Chen.

REKLAMA

Teraz, dzięki rewolucyjnemu pomysłowi jego zespołu, ograniczenia te mogą zniknąć. Opracowana w Australii technologia wykorzystuje, podobnie, jak wcześniejsze rozwiązania, tellurek bizmutu. Jednak wprowadza specjalne "nanobindery" - maleńkie kryształy, tworzące spójną warstwę arkuszy tellurku bizmutu. Arkusze te są następnie łączone jeden z drugim pod wpływem temperatury i wysokiego ciśnienia.

Rezultatem jest nadająca się do druku folia w rozmiarze A4 o rekordowo wysokiej wydajności termoelektrycznej, wyjątkowej elastyczności, skalowalności i niskim koszcie produkcji. - To czyni ją jedną z najlepszych dostępnych elastycznych termoelektryków - mówi profesor Chen.

Klimatyzowane i ogrzewane kurtki, bez baterii

Zastosowana technologia umożliwia produkcję folii na masową skalę, co daje szansę na powszechne jej zastosowanie, np. do zasilania smartwatchów, ale nie tylko. - Inne potencjalne zastosowania obejmują osobiste zarządzanie ciepłem - gdzie ciepło ciała może zasilać nadający się do noszenia system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji - dodaje prof. Chen.

Czytaj także:

Źródła: QUT.edu.au/PolskieRadio24.pl/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej