Zorza polarna w sylwestrową noc. "Alert dla całej Polski"

Jeżeli w sylwestra spojrzymy w niebo w odpowiednim czasie, być może będziemy mogli zaobserwować zorzę polarną - wynika z aktualnych prognoz. 

Przemysław Goławski

Przemysław Goławski

2024-12-31, 10:10

Zorza polarna w sylwestrową noc. "Alert dla całej Polski"
Panorama miasta z zorzą polarną na niebie/zdjęcie ilustracyjne. Foto: Marcin Dudycz/shutterstock

Zorza polarna na polskim niebie w sylwestra

Szczegółowe informacje w tej sprawie podała m.in. Sieć Obserwatorów Burz. "Sylwestrowa noc to opady deszczu występujące w północnej Polsce. Na pozostałym obszarze niestety może pojawić się sporo chmur. Przejaśnienia z kolei możliwe będą na południu. Warto jednak spojrzeć w niebo, gdyż sporo wskazuje na to, że jeśli pogoda pozwoli, będzie szansa na obserwację zorzy polarnej" - napisano we wtorkowym poście na Facebooku. 

Czytaj także:

Podobne informacje przeczytamy też na blogu popularnonaukowym "Z głową w gwiazdach". "W sylwestrową noc możliwe są kosmiczne fajerwerki - po serii silnych rozbłyskach (w tym klasy X) na Słońcu, prognozowana jest burza magnetyczna o sile G2-G3. To otwiera szansę na obserwacje zorzy polarnej z terenu całej Polski najbliższej nocy. Warto spojrzeć w niebo" - radzi autor.

REKLAMA

Zorza polarna w Polsce. Kiedy możemy ją oglądać?

"W ostatnich dniach słońce było nadzwyczaj aktywne! Kilka grup plam słonecznych co chwilę generowało rozbłyski klasy M i kilka klasy X. Na szczególną uwagę zasługiwały obszary o numerach 3936, 3933 oraz 3939. W podobnym czasie w wygenerowały kilka silnych rozbłysków, po których nastąpiły dwa koronalne wyrzuty masy (CME). Oba powinny dotrzeć do Ziemi najbliższej nocy. Wstępne prognozy sugerują ich uderzenie w drugiej połowie nocy sylwestrowej (co mogłoby faworyzować obserwatorów na zachodniej półkuli), ale sami dobrze wiecie, że z zorzami nigdy nic nie wiadomo. Dlatego warto być czujnym, mieć naładowany aparat, statyw pod ręką" - wynika z przewidywań.

"W przypadku burzy magnetycznej klasy G2-G3 zorza mogłaby być obserwowana pod ciemnym niebem poza obszarami miejskimi na terenie całej Polski. Obserwacjom może sprzyjać - nie uwierzycie - prognozowane na dzisiejszą noc WYPOGODZENIE dla centralnej i południowej Polski! Być może szykuje nam się naprawdę fajne zjawisko na zakończenie i tak bogatego w zorze polarne 2024 roku. Warto być czujnym i na wszelki wypadek balować nieco inaczej, niż zwykle" - dodano we wpisie.

Zorza polarna - czym jest i jak powstaje?

Zorza polarna to zjawisko świetlne, charakteryzujące się silnym polem magnetyczny. Obserwowane jest w w górnej atmosferze, w pobliżu biegunów magnetycznych planety Ziemi. Pojawianie się zorzy związane jest z przepływem prądu w jonosferze, na wysokości około 100 kilometrów ponad powierzchnią naszej planety, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej.

REKLAMA

Zorza polarna powstaje wskutek burz magnetycznych na słońcu. Burze te wyrzucają w kierunku Ziemi gigantyczne ilości naładowanych cząsteczek. Cząsteczki trafiają na atmosferę i magnetosferę Ziemi, pobudzając wodór i azot. Rezultatem jest niezwykły widok na niebie, jakim jest zorza.

Źródła: Sieć Obserwatorów Burz/Z głową w gwiazdach/Facebook/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej