Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji
Sprawdź, co działo się w nocy z wtorku na środę (31 grudnia/1 stycznia) w kraju i na świecie. W skrócie przedstawiamy pięć najważniejszych informacji. Bądź na bieżąco już od rana.
2025-01-01, 07:07
Nowe miejscowości w Polsce zyskały prawa miejskie
Siedem nowych miast pojawiło się na mapie Polski - to Końskowola, Kurów, Wąwolnica, Kazanów, Kobylnica, Sobków oraz Zaniemyśl. Najwięcej, bo trzy nowe miasta, zyska województwo lubelskie. Prawa miejskie wrócą tu do Wąwolnicy, Kurowa i Końskowoli. Ta ostatnia miejscowość prawa miejskie uzyskała w XVI wieku, a straciła je dwa wieki później. Zaniemyśl to z kolei miejscowość w Wielkopolsce, Kobylnica znajduje się na Pomorzu, Sobków to miejscowość województwa świętokrzyskiego, a Kazanów leży na południu Mazowsza. Historycznie Kazanów dostał prawa miejskie od króla Zygmunta Augusta w XVI wieku. Na prawach magdeburskich mógł organizować trzy jarmarki w roku.
Nowy hymn Słowaków. Za aranżację zapłacono 46 500 euro
Kilka minut po północy Słowacy poznali nową wersję hymnu państwowego, zamówionego przez ministrę kultury Martinę Szimkoviczovą. Kompozycja ma kilka istotnych zmian w instrumentacji, warstwie wokalnej, a przede wszystkim w tempie utworu. Resort Szimkoviczovej do stworzenia nowej aranżacji zatrudnił jednego z najbardziej znanych słowackich reżyserów i kompozytorów Oskara Rózsę. Nowa aranżacja kosztowała 46 500 euro. Słowacka Filharmonia zrzekła się roszczeń do honorarium. Autor aranżacji nie może też liczyć na tantiemy - tego typu utworów nie obejmują bowiem prawa autorskie.
Hymn Rózsy zostanie wykonany po raz pierwszy przed publicznością podczas noworocznego koncertu Filharmonii, który jednocześnie uświetni 32. rocznicę powstania samodzielnej Republiki Słowacji. Nagranie nowej wersji trwa minutę i 45 sekund; oryginalna wersja trwała minutę i 25 sekund. Jest bardziej monumentalna. Nie rozpoczyna się bezpośrednio od śpiewu, ale poprzedza ją kilka fraz smyczków. Melodia jest wyraźnie wolniejsza, a w głównej część utworu wykorzystano chóry: męski i żeński oraz wielką orkiestrę symfoniczną. Część ekspertów jest zdania, że w efekcie trudno usłyszeć i zrozumieć niektóre fragmenty wokalne.
Macron złożył życzenia na Nowy Rok. Przyznał, że rozwiązanie parlamentu przyniosło podziały
Rozwiązanie parlamentu nie przyniosło nowych rozwiązań i spowodowało na razie większą niestabilność - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w orędziu noworocznym. Ocenił jednak, że mimo iż Zgromadzenie Narodowe jest podzielone na wiele frakcji, to jednak "reprezentuje kraj w całej jego różnorodności, a zatem również w jego podziałach". W tradycyjnym wystąpieniu Macron życzył też Francuzom, by w nadchodzącym roku byli "zjednoczeni, zdeterminowani, solidarni", tak jak podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu i ponownego otwarcia katedry Notre Dame. - Umiejmy zachować to, co było w nas wtedy najlepszego - dodał. Prezydent zapowiedział też, że w 2025 roku zwróci się do Francuzów, by podjęli decyzje w najważniejszych sprawach. Jak komentuje AFP, jest to zapewne zapowiedzią referendum lub konsultacji obywatelskich.
Estonia rezygnuje z monet o najmniejszych nominałach
Estonia ogranicza od dzisiaj używanie monet o nominałach jednego i dwóch eurocentów. Argumentem władz w Tallinie jest to, że są one rzadko używane, a ich produkcja jest dosyć kosztowna. Chodzi oczywiście o płatności gotówkowe. Zgodnie z nowymi przepisami, ceny od dziś są zaokrąglane w górę lub dół do pięciu lub dziesięciu centów. W przypadku rozliczania się za pomocą karty bankowej nic się nie zmienia: z konta będzie pobierana suma z dokładnością do jednego centa. Przepisy nie będą też miały zastosowania w przypadku jeśli klient będzie chciał zapłacić wycofywanymi z obiegu jedno- i dwucentówkami. W tym przypadku sprzedawca będzie miał obowiązek przyjęcia tych monet, ale najmniejszym nominałem w jakim zostanie wydana reszta ma być pięciocentówka. Podobne przepisy wejdą też w życie w maju na Litwie. Zaokrąglenia dokonano też wcześniej w kilku innych krajach strefy euro, między innymi w Irlandii, Belgii, Włoszech czy w Finlandii.
REKLAMA
Poważna awaria sieci wodociągowej w stolicy Niemiec
W wyniku pęknięcia rury wodociągowej o dużej średnicy w Sylwestra wieczorem w kilku dzielnicach Berlina nastąpiła przerwa w dostawie wody. Straż Pożarna zaapelowała do mieszkańców Berlina, aby z powodu awarii wodociągu nie blokować alarmowego numeru telefonu 112. Jak poinformowała agencja dpa, dzięki sprawnemu działaniu służb komunalnych zaopatrzenie mieszkańców w wodę jest stopniowo przywracane. Po dużej awarii wodociągowej ciśnienie wody w berlińskiej sieci dystrybucyjnej stopniowo powraca do normalnego stanu i coraz więcej mieszkańców ponownie może korzystać z bieżącej wody.
Źródło: PAP/IAR
REKLAMA