Ferie zimowe 2025: terminy. W tym roku zaczynają się później

W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie nie mogą narzekać na brak dni wolnych od szkoły. Po wyjątkowo długiej przerwie świątecznej, wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe, tradycyjnie podzielone na turnusy dla poszczególnych województw. Uwaga jednak na zmiany, które planuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

2025-01-03, 11:00

Ferie zimowe 2025: terminy. W tym roku zaczynają się później
Ferie zimowe zaplanowane są w różnych terminach w poszczególnych województwach. Każdego roku ustala je Ministerstwo Edukacji Narodowej.Foto: BridgeToHorizon/Shutterstock

Ferie zimowe 2025. Potrwają nawet do marca

Pierwszą okazją do zimowego wypoczynku jest przerwa od szkoły na święta Bożego Narodzenia. W tym roku uczniowie mają rekordowo długie wolne - w sumie 15 dni, uwzględniając czas od świąt, przez Nowy Rok, po święto Trzech Króli. Wypoczynek rozpoczął się 23 grudnia 2024 roku i w wielu szkołach zakończy dopiero 7 stycznia 2025 roku. 

Dzieje się tak, ponieważ w poszczególnych placówkach edukacyjnych jako dni wolne przewidziano także 2 i 3 stycznia (czwartek i piątek). Zdecydowano o tym w związku z przypadającym w poniedziałek świętem.

Kolejna okazja do odpoczynku nadarzy się niedługo po przerwie świątecznej. Już 20 stycznia rozpoczną się ferie zimowe w pierwszych województwach. To czas, na który czekają zarówno uczniowie, jak i ich rodzice - jest szansą zarówno na odpoczynek od nauki, jak i na wspólne spędzenie czasu przez rodziny, często podczas zimowych wyjazdów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w szkołach w 2025 roku. Nowacka mówi, co czeka uczniów i nauczycieli

REKLAMA

W roku szkolnym 2024/2025 ferie zimowe są podzielone są na cztery różne okresy, podzielone według województw:

  • 20 stycznia - 2 lutego 2025 dla województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego,

  • 27 stycznia - 9 lutego 2025 dla województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego,

  • 3 lutego - 16 lutego 2025 dla województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego,

  • 17 lutego - 2 marca 2025 dla województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Podział terminów na regiony całego kraju został wprowadzony, aby uniknąć przeciążenia ośrodków wypoczynkowych. Ferie zimowe rozłożone są na dłuższy okres, co ma też ułatwić organizację transportu publicznego. Takie rozwiązanie sprawia, że uczniowie mają możliwość spędzenia wolnego czasu w mniej zatłoczonych miejscach, dojeżdżając do nich mniej zakorkowanymi drogami.

Terminy dla poszczególnych województw. Coroczna rotacja

Co roku informacje o terminach ferii zimowych publikuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą wówczas zasadą, terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku termin ferii w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego, a w kolejnym – na drugą połowę lutego. Z tej reguły wyłączone są woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są zawsze na przełomie stycznia i lutego. Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów, po ustaleniach z wojewodami i kuratorami oświaty. 

Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.

REKLAMA

Kolejną po feriach zimowych przerwą w nauce w szkołach jest przerwa wiosenna, związana ze świętami Wielkanocnymi. Zaplanowano ją w terminie 17 -22 kwietnia 2025 r. Zakończenie zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2024/2025 odbędzie się 27 czerwca 2025 r.

Ferie 2026. Szykują się duże zmiany

Razem z rokiem szkolnym 2025/2026 zmieni się kalendarz roku szkolnego. Jak zapowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej, ferie zimowe, zamiast czterech terminów dla konkretnych regionów, zorganizowane będą w trzech turach. Na nowy rozkład turnusów musi przygotować się szczególnie branża turystyczna, ale także rodziny powinny wcześniej rozpocząć planowanie zimowego wypoczynku.

Pierwsza grupa województw, która rozpocznie ferie zimowe w 2026 roku to mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Dzieci z tych regionów będą miały wolne od 19 stycznia do 1 lutego 2026 roku. Następnie, od 2 lutego do 15 lutego 2026 roku, ferie zimowe będą miały kolejne województwa - to dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie.

Ostatnia w 2026 roku grupa województw, która będzie miała ferie zimowe, to podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie. Uczniowie z tych regionów będą cieszyć się przerwą od 16 lutego do 1 marca 2026 roku.

REKLAMA

Źródła: gov.pl/IAR/PAP/Przemysław Goławski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej