Atak zimy. Najnowszy raport z dróg. Kierowcy uważajcie!
Wszystkie drogi krajowe w Polsce są przejezdne - poinformowała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W ciągu dnia sytuacja może się jednak zmienić. Zapowiadane są bowiem dalsze opady śniegu i solidne wichury. Obowiązują ostrzeżenia IMGW.
2025-01-03, 08:45
Atak zimy
Po porannych opadach śniegu wszystkie drogi krajowe są przejezdne - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Panują jednak trudne warunki. Błoto pośniegowe występuje na terenie województwa podkarpackiego na drodze krajowej 28 odcinek Miejsce Piastowe - Przemyśl, na drodze krajowej 19 odcinek Rzeszów - Barwinek, drodze krajowej 94 odcinek Olszanica - Krościenko, na drodze krajowej 73 odcinek Jasło - Pilzno. Niebezpiecznie jest także w województwie warmińsko-mazurskim nad drodze krajowej 53 odcinek Pasym - Rozogi, drodze krajowej 57 odcinek Biskupiec - Wielbark, drodze krajowej 58 odcinek Jedwabno - Ruciane Nida i na drodze krajowej 59 odcinek Nikutowo - Rozogi.
- Tej nocy na pewno się nie wyśpisz. Jutro przyjdzie senność i zmęczenie
- Jęzor mroźnego powietrza znad Syberii sunie do Polski. Potężna zima niebawem: -20 st. C.
- Żywioł pustoszy Polskę, pokazali nagrania. Pogoda będzie jeszcze gorsza
Zima przyszła do Warszawy. Chodniki i ulice pod lupą służb
Na ranem sypnęło śniegiem także w Warszawie. Od świtu na stołecznych ulicach pracuje 170 posypywarek, które przede wszystkim odśnieżały ulice, po których kursują autobusy miejskie. Działania w sumie objęły 1500 kilometrów ulic. Pozostałymi zajmują się m.in. urzędy dzielnic i GDDKiA. Służby miejskie na bieżąco monitorują też stan nawierzchni ulic i chodników.
REKLAMA
To dopiero początek. Alerty RCB i IMGW
Poranne opady śniegu to dopiero początek zimowej aury w piątek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa spodziewają się w dalszej części dnia silnych wichur i dalszych opadów śniegu. Najmocniej będzie wiało nad morzem i w północnej Polsce, ale także w centrum kraju i w górach (miejscami nawet do 100 km/h). Wysoko w górach wiatr będzie powodował zamiecie i zawieje śnieżne.
Na Wybrzeżu obowiązuje ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Synoptycy przewidują tam wichury dochodzące w porywach do 95 km/h.
Alerty I stopnia przed silnymi wichurami obowiązują z kolei w północnej i centralnej Polsce. Na niebezpieczne zjawiska powinni nastawić się mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, ale też warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. Żółtym ostrzeżeniem objęta jest także duża część województwa łódzkiego, północne Mazowsze i część Podlaskiego. Tam może powiać nawet z prędkością do 65 kilometrów na godzinę, w porywach do 95 kilometrów na godzinę. Możliwe burze. Ostrzeżenie obowiązuje do soboty do godziny 2 w nocy.
Uwaga, będzie ślisko. Niska temperatura, wiatr i śnieg to niebezpieczna mieszkanka
REKLAMA
Kierowcy praktycznie w całej Polsce powinni się za to nastawić na to, że będzie ślisko. Deszcz i śnieg, w połączeniu z niską temperaturą i wichurami, mogą powodować gołoledź. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje w ciągu dnia przelotne opady śniegu, na północy i zachodzie także deszczu ze śniegiem. Lokalnie możliwe są burze. Śniegiem sypnie przede wszystkim na północy - tam przyrost pokrywy śnieżniej o ok. 5 cm.
Będzie chłodno. Termometry pokażą najwyżej od -1 stopnia na Suwalszczyźnie i południowych krańcach kraju, do 2 stopni na zachodzie, w centrum i na północy. Chłodniej miejscami w rejonach podgórskich Karpat, tam około trzech kresek na minusie.
Do godzin przedpołudniowych obowiązuje ostrzeżenie IMGW I stopnia przed szklanką i oblodzeniem. Alert dotyczy niemal całej Polski z wyjątkiem południowych rejonów zachodniopomorskiego, zachodniej Wielkopolski, lubuskiego i północnych powiatów Dolnośląskiego.
Czytaj także:
- -25 st. C. w styczniu. Jest nowa pogoda długoterminowa: "paraliżujące skutki"
- Istny kalejdoskop w pogodzie na długi weekend. Śnieżyce, wichury, mróz to tylko początek
- Czy zimowe wyprawy kamperami mają sens?
Źródła: Polskie Radio/PAP/mbl
REKLAMA
REKLAMA