Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji

Sprawdź, co działo się w nocy z wtorku na środę (7-8.01.2025) w kraju i na świecie. W skrócie przedstawiamy pięć najważniejszych informacji. Bądź na bieżąco już od rana.

2025-01-08, 06:46

Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji
Justin Trudeau stanowczo odpowiedział Trumpowi. Foto: EPA/OLGA FEDROVA

Ostra odpowiedź z Kanady dla Trumpa

Nie ma najmniejszej szansy na to, by Kanada stała się częścią Stanów Zjednoczonych - oświadczył premier Kanady Justin Trudeau w serwisie X, komentując wypowiedzi amerykańskiego prezydenta-elekta Donalda Trumpa na temat aneksji Kanady. Podkreślił, że pracownicy i społeczności obu krajów korzystają na tym, gdy Kanada i USA są największymi partnerami handlowymi i w sprawach bezpieczeństwa. wpis Trudeau był jego pierwszym ostrym komentarzem na temat wypowiedzi Trumpa, który od wygranych w listopadzie ub.r. wyborów mówi o Kanadzie jako „51 stanie” i zarzucał Kanadzie, że wykorzystuje gospodarczo i politycznie USA. Trudeau w poniedziałek ustąpił ze stanowiska lidera Partii Liberalnej i będzie sprawował tę funkcję, jak również funkcję premiera, do czasu wyboru nowego przywódcy partii.

Zakusy na Grenlandię

Najstarszy syn Donalda Trumpa - Donald Junior odbył prywatną podróż do stolicy Grenlandii - Nuuk. Wizyta miała miejsce w czasie, gdy amerykański prezydent elekt oświadczył, że jest zainteresowany przejęciem kontroli nad wyspą, która jest autonomicznym terytorium Danii. Podczas konferencji prasowej w posiadłości Mar-a-lago Donald Trump dał do zrozumienia, że nie zamierza respektować traktatów międzynarodowych, a nawet może zabiegać o zmianę granic. Powiedział, że może użyć presji ekonomiczniej, by przyłączyć Kanadę do USA, a granice pomiędzy oboma krajami nazwał sztuczna linią.

Pożar w dzielnicy celebrytów w Kalifornii

Amerykański stan Kalifornia zmaga się z groźnym pożarami. Dziesiątki tysięcy osób musiało opuścić swoje domy w rejonie Los Angeles. Z ogniem walczą setki strażaków. Pożar bardzo szybko się rozprzestrzenił za sprawą silnego wiatru. Mieszkańcy zamożnej nadmorskiej dzielnicy Pacific Palisades zamieszkanej przez 24 000 osób, w tym wielu celebrytów, rzucili się do ucieczki przed płomieniami. Wielu utknęło jednak w korkach na kilkukilometrowym odcinku Sunset Boulevard dławiąc się dymem.

Misja NATO na Bałtyku

Około 10 okrętów NATO weźmie udział w misji ochrony infrastruktury podwodnej na Bałtyku. Będą przepływać w pobliżu kabli i innych instalacji, aby zmniejszyć ryzyko kolejnych aktów sabotażu w regionie. Pierwsze okręty pojawią się na morzu pod koniec tygodnia, a operacja ma potrwać do kwietnia – podało fińskie radio Yle. W operację odstraszania i nadzoru podmorskiej infrastruktury zaangażowane będą sojusznicze jednostki pełniące misje rotacyjne na Bałtyku, a także dodatkowe okręty wysłane przez kraje NATO. Po tym jak w Boże Narodzenie na Zatoce Fińskiej doszło do uszkodzenia połączenia elektroenergetycznego EstLink 2, jak również czterech kabli telekomunikacyjnych, władze Finlandii i Estonii wezwały NATO o większą obecność i wsparcie w regionie.

REKLAMA

Meksyk na ratunek Kubie

Pogrążona w kryzysie energetycznym Kuba otrzymuje coraz większe dostawy ropy naftowej z Meksyku. Tylko pomiędzy styczniem a październikiem wzrosły one o 43,5 proc. Cytujące statystyki niezależne kubańskie media, m.in. Radio Marti i portal 14ymedio, określiły wzrost meksykańskich dostaw ropy naftowej mianem "bezprecedensowego" i "spektakularnego". Oszacowały ich udział na około 25 proc. łącznej ilości zużywanej na Kubie ropy naftowej. na Kubie dochodzi do regularnych przerw w dostawach energii elektrycznej we wszystkich regionach kraju. Są one spowodowane zarówno licznymi awariami w elektrowniach jak i niedoborami paliw dla zakładów energetycznych.

Źródła: Polskie Radio/PAP/fc


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej