Spór o temperaturę w miejscach pracy rozgrzewa rząd. Jest szereg zastrzeżeń
Zaproponowane przez ministerstwo pracy zmiany w przepisach mających uregulować kwestie związane z temperaturą w miejscu pracy nie podobają się innym resortom. A zwłaszcza ministerstwu rozwoju.
2025-01-08, 11:20
Przemysł ocenia propozycje jako nierealne
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy zaproponowany przez kierowany przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk resort pracy zakłada określenie maksymalnej temperatury w miejscu zatrudnienia. Nakłada też na pracodawców nowe obowiązki związane na przykład z zapewnianiem temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy.
Zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Grzegorz Karpiński ocenia, że określenie "tempa metabolizmu" wymienione w projekcie będzie "trudne do realizacji i zrozumienia". W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Karpiński ocenił, że ewentualna zmiana przepisów powinna wprowadzić "pojęcia bardziej zrozumiałe dla pracowników i służby BHP". Ocenił też, że propozycja zakazu pracy na otwartej przestrzeni gdy temperatura przekracza 32 stopnie doprowadzi do przerw na budowach i zasugerował, by próg ten podnieść do 35 stopni.
Z kolej wiceminister rozwoju Tomasz Lewandowski informuje, że z środowisk przemysłowych dochodzą go głosy oceniające proponowane jako "nierealne". W wielu fabrykach procesy technologiczne nie pozwalają miejscami zapewnić odpowiednio niskiej temperatury. Nowe przepisy mogą więc doprowadzić do problemów. Dodatkowo, wiceminister martwi się, że projektowane rozwiązania, czyli wstrzymywanie wykonywania pracy przy dużych upałach, może wiązać się ze spadkiem przychodów przedsiębiorców.
MON także ma wątpliwości
Zastrzeżenia do projektu płyną też z Ministerstwa Obrony Narodowej, które obawia się, że regulacja może wpłynąć negatywnie na wykonywanie zadań przez wojsko.
REKLAMA
Obecne przepisy nie regulują wprost maksymalnej temperatury w miejscu pracy (określają minimalną). W różnych ustawach i rozporządzeniach są cząstkowe regulacje dotyczące choćby zapewniania napojów itp. Proponowane przez resort pracy zmiany mają określić maksymalne temperatury dopuszczalne w biurach, fabrykach itp. oraz uzależnić je od tzw. tempa metabolizmu w trakcie pracy.
Czytaj także:
- Upały zwiększają ryzyko zawału serca. Kardiolog radzi, co robić
- Początek roku pod znakiem upałów. Szkoły skracają lekcje
- Duże zmiany w prawie pracy. Wyższe odszkodowania za mobbing i nie tylko
Źródło: PAP/DGP/gov.pl/AM
REKLAMA