Dzień Żołnierzy Armii Krajowej ustanowiony. "Wypełniamy lukę"

Sejm przyjął projekt ustawy o Narodowym Dniu Żołnierzy Armii Krajowej. Święto państwowe ma być obchodzone 14 lutego.

2025-01-09, 19:55

Dzień Żołnierzy Armii Krajowej ustanowiony. "Wypełniamy lukę"
Sejm przyjął projekt ustawy o Narodowym Dniu Żołnierzy Armii Krajowej. Foto: Sejm RP/X.com

Dzień Żołnierza Armii Krajowej. Ustawa przyjęta przez Sejm

Projekt ustawy w tej sprawie złożyli w Sejmie posłowie Koalicji Obywatelskiej. Narodowy Dzień Żołnierzy Armii Krajowej ma służyć upamiętnieniu ochotniczego wojska Polskiego Państwa Podziemnego i złożeniu hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków, którzy w ramach zorganizowanych struktur stanęli do bohaterskiej walki z niemieckim okupantem.

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 429 posłów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Na mocy przyjętej autopoprawki ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Jak wskazał podczas środowego posiedzenia Sejmu poseł sprawozdawca projektu ustawy Piotr Adamowicz (KO), "w katalogu świąt państwowych znajduje się wiele dat upamiętniających wiele wydarzeń".

"Złożenie hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków"

- Na przykład ponad dziesięć lat temu rangą ustawy upamiętniono żołnierzy wyklętych. Jednakże w tymże katalogu świąt narodowych zabrakło Armii Krajowej - najliczniejszej podziemnej struktury, walczącej w czasie II wojny światowej o wolność Polski - zauważył poseł.

REKLAMA

- Dziś wypełniamy tę lukę, proponując uchwalenie ustawy o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Byłby on obchodzony 14 lutego, czyli dokładnie w dniu powołania AK. Będzie to także jakże ważne symboliczne upamiętnienie i zarazem złożenie hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków, którzy w podziemnej armii w czasie II wojny światowej walczyli o niepodległość naszego kraju, a po jej zakończeniu byli prześladowani przez komunistyczne władze - podkreślał Adamowicz.

Polskie Państwo Podziemne i historia Armii Krajowej

Armia Krajowa była największą i najsilniejszą podziemną armią w okupowanej przez Niemców Europie. AK została utworzona z przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w konspiracyjną organizację wojskową działającą na terenie Polski. Rozkaz podpisał Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych generał Władysław Sikorski. Dowódcą AK został generał Stefan Rowecki "Grot". Konspiracyjna armia działała do 19 stycznia 1945 roku. Armia Krajowa miała charakter ogólnonarodowy i ponadpartyjny, walczyła o odzyskanie niepodległości Polski. Przeprowadzała akcje zbrojne i sabotażowe, szkoliła kadry. Formą jej działania był też wywiad i propaganda. Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było Powstanie Warszawskie.

Skupiała około 200 organizacji wojskowych. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Latem 1944 roku, w okresie maksymalnej zdolności bojowej, siły Armii Krajowej liczyły od 360 do 380 tysięcy żołnierzy, w tym niemal 11 tysięcy oficerów. W szeregach AK walczyli absolwenci tajnych kursów oraz cichociemni - specjalnie szkoleni żołnierze, którzy jako skoczkowie spadochronowi byli przerzucani do kraju, by wspierać struktury organizacji.

Czytaj także:

Źrodła: IAR/Polskie Radio/PAP/X.com/hjzrmb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej