Scholz blokuje pomoc wojskową dla Ukrainy. "Nie chce zrazić wyborców"

O szczegółach w tej sprawie napisał tygodnik "Spiegel". Według ustaleń gazety kanclerz Niemiec Olaf Scholz blokuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości trzech miliardów euro. Ministrowi obrony Borisowi Pistoriusowi i szefowej MSZ Annalenie Baerbock zależy na tym, aby przekazać pakiet jeszcze przed wyborami do Bundestagu, który odbędą się 23 lutego.

2025-01-10, 16:00

Scholz blokuje pomoc wojskową dla Ukrainy. "Nie chce zrazić wyborców"
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz/Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Rolf Vennenbernd/PAP/DPA

Kanclerz Niemiec blokuje pomoc militarną dla Ukrainy

Tygodnik ustalił, że ze strony kanclerza pojawił się nieformalny sygnał, iż nie popiera on on dodatkowych wydatków z budżetu na wskazana wyżej kwotę. Według urzędu kanclerskiego podjęcie dodatkowych zobowiązań na rzecz Ukrainy nie jes też pilnie potrzebne - dowiadujemy się. Zdaniem kanclerza, Niemcy przeznaczyły już wystarczającą pomoc na ten rok, a tymczasowy budżet na rok 2025 przewiduje około czterech mld euro na pomoc wojskową. Strona kanclerska miała też wskazać, że Ukraina może również skorzystać z innej puli pożyczek, np. udzielonego przez państwa G7 kredytu wartego 50 mld dolarów - czytamy w gazecie.

Olaf Scholz nie chce "zrazić" swoich wyborców

Jeśli pakiet dodatkowej pomocy dla Ukrainy nie uzyska poparcia kanclerza, wówczas nie będzie można go zrealizować. W kuluarach partii SPD pojawiają się głosy, że Scholz może nie chcieć aprobować dalszych dostaw broni dla Ukrainy w środku kampanii wyborczej do parlamentu, ponieważ mogłoby to zrazić potencjalnych wyborców jego partii.

Czytaj także:

Z drugiej zaś strony Zieloni próbują zdobyć punkty w kampanii, wzywając do zwiększenia wydatków na obronność. Po rozpadzie niemieckiej koalicji rządowej, SPD i Zieloni nie ma mają większości w parlamencie. Dlatego - jak dowiedział się "Spiegel" - MSZ i ministerstwo obrony Niemiec zwróciły się do grupy parlamentarnej CDU/CSU z prośbą o poparcie pakietu pomocowego dla Kijowa. Decyzja Chadecji w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Dodatkowy pakiet pomocy dla Ukrainy zablokowany

 "Spiegel" podaje, że resorty Pistoriusa i Baerbock rozpoczęły prace nad nowym pakietem wsparcia militarnego dla Ukrainy po rozpadzie koalicji rządowej w listopadzie. Eksperci w ministerstwie obrony Ukrainy sporządzili listę pilnie potrzebnych systemów uzbrojenia, jak np. trzy dodatkowe baterie obrony powietrznej Iris-T wraz z amunicją, pociski dla systemów Patriot, haubice, czy amunicja artyleryjska.

REKLAMA

Czytaj także:

Niemieckie ministerstwo obrony oraz ministerstwo spraw zagranicznych chciały wystąpić do komisji budżetowej Bundestagu o możliwe wydatki "poza budżetem" na ten cel. "Spiegel" przypomniał, że niemiecki rząd wykorzystywał już wcześniej ten mechanizm, aby zorganizować dodatkową pomoc dla Ukrainy.

Według Pistoriusa i Baerbock przekazanie takiego pakietu byłoby ważnym sygnałem dla broniącej się przed Rosją Ukrainy, świadczącym o tym, że niemiecka pomoc się nie kończy. Ich zdaniem, niektórych pilnych potrzeb Ukrainy nie udało się przewidzieć wcześniej, ponieważ sukcesy rosyjskiej armii i utrata ważnych ukraińskich pozycji obronnych znacznie pogorszyły sytuację sił ukraińskich w ostatnich miesiącach. Ponadto - jak zaznaczono - po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach, nie jest jasne, czy USA będą nadal wspierać Ukrainę po objęciu przez niego urzędu 20 stycznia.


Źródła: PAP/Spiegel/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej