Śnieżny front idzie przez Polskę. Nie odpuści w niedzielę
W niedzielę nie mamy co liczyć na zmianę pogody. Koniec weekendu upłynie pod znakiem intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru. Będzie też mroźnie. Kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność. Możliwe są dalsze wyłączenia prądu.
2025-01-11, 22:07
Pogoda na niedzielę. Kolejny dzień śnieżyc
Niedziela będzie pochmurna. Większe przejaśnienia przewidywane są jedynie na Wybrzeżu. Podobnie jak w sobotę, będzie padał śnieg - miejscami intensywnie. Front będzie się przesuwał z północy na południe. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na wschodzie i południu kraju wyniesie od ok. 5 cm do 8 cm. Jeszcze mocniej będzie padać w rejonach podgórskich - w przypadku podgórza Karpat pokrywa białego puchu wzrośnie o 10-15 cm, a w Tatrach o 25 cm.
Najchłodniej będzie w górach - tam temperatura maksymalna wyniesie -4 stopnie. Na ścianie wschodniej temperatura maksymalna wyniesie -1 stopień. W centrum skala termometrów będzie oscylowała w granicach 0 stopni, a na zachodzie wskaże maksymalnie od 0 do 1 stopnia. Najcieplej będzie na północy - miejscami do 3 stopni. Przy czym należy podkreślić, że mowa jest o temperaturze maksymalnej. W zależności od pory dnia, może być o kilka stopni chłodniej.
Wiatr na przeważającym obszarze Polski będzie umiarkowany bądź silny. W porywach osiągnie prędkość do 60 km/h. Nad morzem na początku dnia porywy mogą sięgać nawet 80 km/h, w ciągu dnia jednak osłabną (do 45 km/h). Najmocniej będzie wiało w górach - w Sudetach chwilami do 100 km/h, w Tatrach zaś do 90 km/h. W regionach, gdzie silne podmuchy połączą się z opadami śniegu, mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne.
Zagrożenia pogodowe. IMGW ostrzega
IMGW przewiduje na niedzielę wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia dla północnej i południowej Polski - przed silnym wiatrem, intensywnymi opadami śniegu, a także przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. W przypadku południowych powiatów województw małopolskiego i śląskiego prognozowane są alerty drugiego stopnia przed obfitymi opadami białego puchu.
REKLAMA
Pojawiły się także ostrzeżenia przed oblodzeniem.
Wybrzeże. Wzrasta poziom wody
Wskutek opadów na Bałtyku wzrasta poziom wody. Jest zagrożenie tzw. cofką. W sobotę wieczorem - przykładowo - podniósł się poziom Odry w Świnoujściu; strażacy układali worki z piaskiem, aby zapobiec przelaniu się wody na chodnik. Straż pożarna jest w stałym kontakcie z lokalnym centrum zarządzania kryzysowego. Jak podano, budynki mieszkalne nie są zagrożone, a działania miały charakter prewencyjny.
- Tak możesz zniszczyć trawnik na lata. Nie zapominaj o tym zimą
- Pogoda na luty. Potężny mróz, ale tylko na chwilę. "Epizody zimy"
Gdzie pada śnieg? Mapa w czasie rzeczywistym:
Źródło: PolskieRadio24.pl/łl
REKLAMA
REKLAMA