Niebezpiecznie w Tatrach. Wzrosło zagrożenie lawinowe

W wyższych partiach Tatr panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki - ostrzegają ratownicy TOPR. Ogłoszono wzrost zagrożenia lawinowego do drugiego stopnia. Taki sam alert ogłoszono na Babiej Górze.

2025-01-12, 12:00

Niebezpiecznie w Tatrach. Wzrosło zagrożenie lawinowe
X. Foto: Albin Marciniak/East News

Tatry. Zwiększono zagrożenie lawinowe. "Szczególnie niebezpieczne miejsca"

Na Kasprowym Wierchu leży 65 cm śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 74 cm. "Bardzo silny wiatr połączony ze znacznym opadem śniegu gwałtownie pogorszył sytuację lawinową. Problemem są świeże depozyty odłożonego przez wiatr śniegu we wszystkich formacjach wklęsłych oraz na rozległych polach śnieżnych, w szczególności powyżej górnej granicy lasu. Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne" - podkreślono w komunikacie TOPR. Zagrożenie lawinowe obowiązuje do niedzieli do godz. 20.

Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że w wyższych partiach Tatr panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są pozawiewane i przysypane świeżym śniegiem, ich przebieg jest niewidoczny. Miejscami utworzyły się głębokie zaspy. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne, a niski pułap chmur oraz mgła, utrudniają orientację w terenie, co może prowadzić do pobłądzeń. Na szczytach wieje silny i porywisty wiatr potęgujący poczucie zimna.

W dolnych partiach Tatr szlaki do schronisk i w dolinach są przysypane świeżą warstwą śniegu. Zalecane jest użycie raków i kijków. Wyłączono z użytku wyciągi narciarskie na halach Gąsienicowej i Goryczkowej. Kolej linowa na Kasprowy Wierch kursuje normalnie. TPN apeluje, by nie wchodzić na tafle stawów, ponieważ lód miejscami jest cienki i może się załamać.

Jeśli w Tatrach wydarzy się wypadek, należy dzwonić pod numer alarmowy TOPR 985 lub +48 601 100 300.

Babia Góra. Tam też wzrosło zagrożenie lawinowe

Do drugiego stopnia - po raz pierwszy tej zimy - podnieśli stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. To wynik silnego wiatru wiejącego z różnych kierunków i opadów śniegu. Jak ocenili goprowcy, zagrożenie jest umiarkowane.

REKLAMA

Zdaniem ratowników górskich, pokrywa śnieżna na niektórych stromych stokach Babiej Góry nie jest już tak dobrze związana jak wcześniej. Wyzwolenie na nich lawiny jest możliwe przy dużym dodatkowym obciążeniu. Samoistne zejście bardzo dużych mas śniegu jest mało prawdopodobne.

Goprowcy podali, że poruszanie się w terenie wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach. Pokrywa śniegu na Babiej Górze jest nierównomierna i wzrasta wraz z wysokością. Na Markowych Szczawinach leży około 50 cm śniegu, w partiach szczytowych 60-80 cm, a miejscami nawet powyżej 100 cm.

W razie wypadku można wezwać GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej