Pierwsza spowiedź ośmiolatka. Wymaga taktu i znajomości psychologii dzieci
- Spowiedź jest wielkim przeżyciem dla ośmioletniego dziecka, a księża na ogół nie znają się na psychologii małych dzieci. Dlatego pytania o czyny nieczyste, wywołuje u nich wiele niepotrzebnych emocji - powiedziała prof. Katarzyna Popiołek, psycholog z Uniwersytet SWPS, w audycji Pomówmy o tym.
2025-01-14, 22:00
Jak podkreśliła prof. Katarzyny Popiołek, rozmowa z dzieckiem nigdy nie jest łatwa, bo ona "nie powinna go nudzić i przed wszystkim nie powinna sprawiać mu przykrości, bo ma swój świat niezależny od dorosłych".
Posłuchaj
- W szkołach nie dzieje się zbyt dobrze, bo do takich rozmów z dziećmi trzeba być zawodowo przygotowanym. Choć w ostatnich latach, wiedza o psychologii dziecka bardzo się rozwinęła. Ale złymi pytaniami można dziecku zrobić krzywdę. Zwłaszcza wtedy gdy w pytaniu, zawarte jest doszukiwanie się na siłę czegoś, co my uważamy za złe, a czego dziecko jeszcze nie rozumie - powiedziała ekspertka.
Dziecko a wymiar sprawiedliwości
W opinii ekspertki z SWPS z uwagi na ochronę dziecka, wprowadzono restrykcyjne przepisy dotyczące przesłuchiwania dziecka w sądzie. Nie może mniej niż 13 lat, w tym przesłuchaniu np. przed sądem rodzinnym, nie bierze udział żadna ze zwaśnionych stron. Za to musi być obecny sędzia, protokulant i psycholog.
REKLAMA
Ten system został tak dopracowany, aby nie ranić dzieci w tego typu relacjach z wymiarem sprawiedliwości. Wiele zależy od sposobu zdawania pytań dziecku i nigdy nie jest model idealny, bo trzeba mieć doświadczenie w relacjach z dziećmi. Ale istnieje rozbudowana psychologia sądowa, która w ostatnich latach wiele zmieniła na plus.
Czy księża potrafią spowiadać dzieci?
- Przez wiele lat zakładaliśmy, że kościół jest tylko źródłem dobra, ale przekonaliśmy się w ostatnich latach, że tak nie było. A ośmioletnie letnie dziecko jest bardzo wrażliwe, bo jego emocje są wciąż labilne i często nie potrafi uporać się ze swoimi emocjami. Dlatego spowiedź, powinna wymagać od księży dużej wiedzy o psychologii dzieci, ale oni do tego nie są przygotowani, bo tego nie uczą w seminariach duchownych - wyjaśniała prof. Katarzyna Popiołek.
W opinii gościa audycji, ksiądz, który podczas spowiedzi, chce się dowiedzieć o grzechach dziecka, nie zdaje sobie sprawę, jak duża jest fantazja dziecka, na tym etapie jego rozwoju. A ono wtedy interesuje się praktycznie każdym aspektem życia. Ale gdy ta spowiedź dziecka, jest na siłę nakierowana przez duchownego na szukanie jego grzechów i pytania typu "jakie ma nieczyste myśli". Można się spodziewać, że wywoła to u niego wiele niepotrzebnych, złych emocji, bo takich pytań może po prostu nie zrozumieć.
Dlatego w opinii prof. Katarzyny Popiołek pierwsza spowiedź, jako tak ważny sakrament w kościele katolickim, powinna być udzielana dopiero w wieku 16 lat, co postuluje wielu rodziców, psychologów i pedagogów. Ale w tej sprawie wiele będzie zależało od stopniowej ewolucji poglądów samego Watykanu i całego kościoła katolickiego.
REKLAMA
***
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: prof. Katarzyna Popiołek, psycholog z Uniwersytet SWPS
Data emisji: 14.01.2025
Godzina emisji: 21.06
REKLAMA
Źródło: Polskie Radio 24
REKLAMA