Obalony mit dotycząca zdrowia. Przyjmowanie tego wcale nie wzmacnia kości
Witamina D i wapń nie zmniejszają ryzyka złamań kości u osób starszych - wynika z najnowszych rekomendacji amerykańskiej organizacji USPSTF, zajmującej się promocją działań prewencyjnych w ochronie zdrowia.
2025-01-16, 14:55
Witamina D i wapń nie rozwiązują problemu? Badacze mają jednoznaczne wnioski
"Nowe rekomendacje zostaną ogłoszone najprawdopodobniej 21 stycznia" - zapowiedziała U.S. Preventive Services Task Force (USPSTF). Znaleźć się w nich mają informacje dotyczące suplementacji witaminy D oraz wapnia u osób starszych.
Zdaniem organizacji, choć są to składniki ważne dla zdrowia, to nie zapobiegają złamaniom kości u seniorów. W 2018 roku UPTSF stwierdziło, że suplementacja witaminy D i wapnia u kobiet w okresie po menopauzie nie jest rekomendowane w profilaktyce złamań. Teraz, po kolejnych badaniach, zalecenia mają zostać rozszerzone również na mężczyzn.
Prof. Goutham Rao z University Hospitals Healthe System w Cleveland przekonuje, że witamina D i wapń w dawkach kolejno 400 i 1000 jednostek dziennie nie chroni przed złamaniami. To zresztą nie zmienia się również jeśli chodzi o większe dawki.
Ćwiczenia ważniejsze suplementacja? To zalecają naukowcy
- Z tego, co ustaliliśmy, wynika, że nie ma dawki, która dawałaby jakieś korzyści w kwestii złamań kości - mówił w rozmowie z CNN.
REKLAMA
Podkreślił jednak, że składniki te mają pozytywny wpływ na inne aspekty zdrowia. Chodzi tu chociażby o układ immunologiczny, mózg czy mięśnie. Nie warto jednak przesadzać z dawkowaniem. Prof. Scherri-Ann Burnett-Bowie z Harvard Medical School zwraca uwagę, że przyjmowanie zbyt dużych ilości wapnia może prowadzić chociażby do kamicy nerkowej.
Z kolei prof. Rao twierdzi, że w profilaktyce złamań i upadków u osób po 60. roku życia bardzo duże znaczenie mają ćwiczenia fizyczne. Wymienił tu m.in. jogę, nordic walking, pilates czy tai chi. Jak twierdzi, taka aktywność wpływa korzystnie na zdolność utrzymania równowagi.
- Pomoc psychoterapeuty, psychologa i psychiatry. Do kogo się zwrócić?
- Sen nasz codzienny, czyli co zrobić, by się wyspać i rano wstać wypoczętym?
- Mity o diecie. Wciąż wierzymy w te same bzdury
Źródło: PAP/egz
REKLAMA
REKLAMA