Aplikacja sportowa zdradziła tajemnice floty. Skandal we Francji
Marynarze upubliczniali w sieci wrażliwe dane, dotyczące łodzi podwodnych z bronią nuklearną. Wszystko przez smartwatche i aplikację sportową Strava.
2025-01-16, 17:20
Aferę ujawnili dziennikarze "Le Monde’a". Dotyczy ona marynarzy z bazy Ile Longue w Breście na północno zachodnim wybrzeżu Francji. Stacjonują tam cztery łodzie o napędzie nuklearnym. Każda z nich może przenosić 16 pocisków atomowych.
Personel bazy liczy przeszło 2 tys. osób. Żeby dostać się na jej teren, marynarze muszą przejść procedurę bezpieczeństwa, obejmującą m.in. skanowanie twarzy. Ponadto muszą złożyć w odpowiednim miejscu swój telefon. Jednak swoje smartwatche mogli zachować. I to okazało się piętą achillesową całego systemu.
Luka w systemie bezpieczeństwa
Smartwatche, co uszło uwadze twórców systemu bezpieczeństwa, mogą bowiem gromadzić dane nawet niepodłączone do telefonu i internetu. Tak więc treningi marynarzy i oficerów na terenie bazy, tuż przed wyjściem w morze, były rejestrowane. Gdy wracali, ich zegarki ponownie rejestrowały ich aktywność fizyczną. Tak więc z interwałów pomiędzy treningami można było wywnioskować, ile czasu trwał patrol poszczególnego okrętu podwodnego.
REKLAMA
Wielu podwodniaków używało swoich prawdziwych imion i nazwisk, a także miało publiczne dostępne profile na Stravie. Dzięki temu "Le Monde’owi" udało się zindentyfikować kilku z nich.
- Wojska NATO w Ukrainie? Piszą o trzech scenariuszach Macrona
- Tajne manewry "Perseusz" we Francji. Ćwiczyli obronę Kijowa
Marynarka wojenna bagatelizuje sprawę
Gazeta alarmuje, że ta luka w zabezpieczeniach stworzyła poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Wrogie państwo mogło poznać cykl i daty patroli łodzi nuklearnych i wykorzystać to w odpowiednim momencie, np. do zablokowania wyjścia z portu w Breście poprzez rozmieszczenia tam swojej łodzi podwodnej.
Tonu publikacji nie podziela francuska marynarka wojenna. W odpowiedzi na zapytanie "Le Monde’a' wojskowi przyznali, że jest to "problematyczna sytuacja", ale "nie stanowi poważnego ryzyka". Zapewnili, że sprawa nie wpłynie na funkcjonowanie bazy w Ile Longue.
REKLAMA
Źródło: Le Monde/Euro News/WR
REKLAMA