Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji

Sprawdź, co działo się w nocy z czwartku na piątek (16/17 stycznia) w kraju i na świecie. W skrócie przedstawiamy pięć najważniejszych informacji. Bądź na bieżąco już od rana.

2025-01-17, 07:03

Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji
Izraelscy aktywiści protestują przeciw porozumieniu z Hamasem. Foto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Zawieszenie broni i uwolnienie zakładników. Potwierdzono porozumienie Izraela i Hamasu

Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu poinformowało, że porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie uwolnienia zakładników i zawieszenia broni w Strefie Gazy zostało wstępnie zatwierdzone. Tego samego dnia porozumienie ma być zaaprobowane przez izraelski gabinet. Według izraelskich mediów przedstawiciele Izraela, Hamasu, USA i Kataru podpisali porozumienie w stolicy Kataru Dausze. Rodziny zakładników są na bieżąco informowane. Minister spraw zagranicznych Kataru Mohammed bin Abdul Rahman Al Thani oświadczył, że porozumienie wejdzie w życie w niedzielę, jeśli izraelski gabinet je zaaprobuje. Netanjahu zaznaczył jednak, że ostatnie szczegóły porozumienia są jeszcze uzgadniane. Wcześniej w czwartek odroczył posiedzenie gabinetu w tej sprawie zarzucając Hamasowi, iż próbuje "wymusić w ostatniej chwili ustępstwa".

Brazylia: śmiertelne starcia żandarmerii z gangiem narkotykowym

Co najmniej 11 osób zginęło w walkach funkcjonariuszy żandarmerii z członkami grupy przestępczej Czerwone Komando w stanie Rondonia, na zachodzie Brazylii. Starcia trwają tam od poniedziałku. Większość zabitych to przypadkowi przechodnie z miasta Porto Velho. Część poszkodowanych, jak przekazały lokalne władze, zostało przetransportowanych do szpitala im. Jana Pawła II w Porto Velho. Wśród poszkodowanych są osoby przechodzące w pobliżu autobusów, które przestępcy podpalili. Według służb do czwartku zatrzymano 14 domniemanych członków tej grupy przestępczej wyspecjalizowanej w handlu narkotykami. Na miejsce rząd wysłał posiłki żandarmerii, kolejne są planowane. Zgodnie z szacunkami Brazylijskiego Forum Bezpieczeństwa Publicznego w kraju tym w ciągu roku ginie wskutek działań przestępczych 46 tys. osób.

Wystrzelona w kosmos rakieta Starship rozpadła się na początku lotu

Statek kosmiczny Starship stracił w czwartek łączność z bazą i rozpadł się w powietrzu podczas swojego siódmego lotu próbnego. Po raz drugi udało się jednak lądowanie pierwszego członu rakiety nośnej Super Heavy, który po raz drugi udanie został przechwycony przez mechaniczne ramiona. Starship wystartował tuż po 23:30 czasu polskiego z portu kosmicznego SpaceX w Boca Chica w Teksasie. Po udanym odłączeniu od modułu nośnego Super Heavy i po ok. 8 minutach lotu, znajdujący się na wysokości 146 km nad Ziemią i lecący z prędkością ponad 17 tys. km/godz. statek przestał przesyłać dane i został "uznany za stracony". SpaceX podkreśla, że testowana rakieta była eksperymentalnym pojazdem, do którego wprowadzono nowe elementy po listopadowej, również częściowo nieudanej, próbie.

Tysiące protestujących w Czarnogórze. Domagają się dymisji polityków po tragicznej strzelaninie

Tysiące osób domagało się podczas czwartkowego protestu w stolicy Czarnogóry, Podgoricy, dymisji polityków obwinianych o tragedię w Cetyni - podała telewizja RTCG. W wyniku strzelaniny w tym położonym na południu kraju mieście zginęło 13 osób, w tym dwoje dzieci. Demonstracja została zorganizowana przez grupę studentów przed siedzibą ministerstwa spraw wewnętrznych Czarnogóry. Zgromadzeni domagali się dymisji szefa MSW Danila Szaranovicia oraz wicepremiera odpowiedzialnego za sprawy bezpieczeństwa i obrony Aleksy Beczicia. Pod hasłem "Koniec wymówek, początek odpowiedzi", podczas drugiego protestu w ciągu ostatnich dziesięciu dni, zgromadzeni wzywali do wzięcia odpowiedzialności za zbrodnię, będącą - w ich odczuciu - "konsekwencją załamania się systemu". Protestujący oskarżyli władze o to, że "polaryzacja jest w kraju tematem dominującym" i że "najważniejsze są dla nich stanowiska".

REKLAMA

Ambasador USA odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi

Prezydent Andrzej Duda oznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, Marka Brzezińskiego. Order przyznał za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy i przyjaznych stosunków. W imieniu prezydenta odznaczenie wręczył Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, minister Jacek Siewiera. Ambasador Brzezinski poinformował pod koniec listopada, że zrezygnował z funkcji. Będzie ją pełnił do 20 stycznia. Tego dnia Donald Trump obejmie urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.


Źródła: PAP/Polskie Radio/pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej