Zawieszenie broni w Strefie Gazy weszło w życie. Izrael zatwierdził porozumienie
Izraelski rząd zatwierdził porozumienie z Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy. Obejmuje ono m.in. uwolnienie zakładników przez obie strony oraz wycofanie izraelskich wojsk. Zawieszenie broni zacznie obowiązywać w niedzielę o godz. 8.30 czasu lokalnego.
2025-01-18, 07:32
6-godzinne obrady. Izrael przyjął zawieszenie broni
Obrady izraelskiego rządu w pełnym składzie trwały ponad 6 godzin. W ich efekcie większością głosów ratyfikowano porozumienie o zawieszeniu broni z organizacją terrorystyczną Hamas. 24 ministrów głosowało "za", a ośmiu było "przeciw" - informuje agencja Reutera. Jeszcze przed obradami porozumienie zostało przyjęte przez izraelski gabinet bezpieczeństwa. W jego skład wchodzą szefowie najważniejszych ministerstw.
Zawieszenie broni zostało wypracowane przy udziale USA, Egiptu oraz Kataru, który gościł negocjatorów. Zapisy zaczną obowiązywać 19 stycznia. Przez sześć tygodni Izrael ma stopniowo wycofywać swoje wojsko ze Strefy Gazy.
Hamas ma w tym czasie uwolnić 33 zakładników, pojmanych w ataku z 7 października 2023 roku. Chodzi przede wszystkim o kobiety, dzieci i mężczyzn powyżej 50. roku życia. Tel Awiw z kolei zobowiązał się do uwolnienia 737 palestyńskich więźniów.
Ich nazwiska zostały opublikowane, aby Izraelczycy mogli złożyć pozwy przeciwko ich zwolnieniu do Sądu Najwyższego. Sprawy mają zostać rozpatrzone w niedzielę. Wiadomo, że w pierwszym etapie Izrael ma zwolnieć 95 więźniów.
REKLAMA
Najpóźniej 16. dnia od zawieszenia broni mają rozpocząć się negocjacje w sprawie uwolnienia pozostałych zakładników. Ponadto rozmowy mają dotyczyć stałego zawieszenia broni i pełnego wycofania sił Tel Awiwu ze Strefy Gazy.
Konflikt Izraela z Hamasem
Wojna między Izraelem a Hamasem rozpoczęła się w październiku 2023 roku. Wówczas Hamas przeprowadził atak na terytorium Izraela. Celem były przygraniczne kibuce, bazy wojskowe oraz młodzież zgromadzona na festiwalu muzycznym. W atakach zginęło ponad 1,2 tys. osób, w tym obywatele ponad 30 państw. 251 osób zostało uprowadzonych do Strefy Gazy.
W reakcji na te wydarzenia Izrael rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową w Strefie Gazy. Według władz palestyńskich w jej wyniku zginęło ponad 46 tys. cywilów, a ponad 100 tys. zostało rannych. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać z domów.
- Przełom w Strefie Gazy. Jest komentarz Trumpa
- Duda poprosił Tuska o ochronę dla Netanjahu. Mamy komentarz Kancelarii Prezydenta
- Izrael ostrzelał konwój humanitarny. "16 kul"
Źródło: PAP/egz
REKLAMA
REKLAMA