Skarby kultury ludowej w Muzeum Etnograficznym w Toruniu
Muzeum Etnograficzne w Toruniu wyróżnia się unikalną kolekcją dotyczącą tradycji i kultury ludowej Pomorza, Kujaw oraz innych regionów Polski. O działalności placówki mówiły w Polskim Radiu 24 Hanna Łopatyńska, Aleksandra Jarysz i Oliwia Gemza z Muzeum Etnograficznego.
2025-01-23, 21:55
Muzeum Etnografie w Toruniu posiada trzy oddziały, to główna siedziba Muzeum oraz skansen, Park Etnograficzny, położone w centrum Torunia, Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce i Park Etnograficzny w Kaszczorku.
W toruńskiej siedzibie Muzeum udostępnione są zwiedzającym wystawy stałe i czasowe. "Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku, 1850-1950" to jedna z ciekawszych ekspozycji stałych w polskim muzealnictwie etnograficznym. Prezentuje życie codzienne ludzi zamieszkujących wsie i małe miasta regionów etnograficznych: Kujaw, ziemi chełmińskiej, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Pałuk, ziemi dobrzyńskiej i Krajny.
Posłuchaj
Ekspozycja podkreśla pograniczny charakter kultury ludowej, na którą duży wpływ miała kultura mieszczańska i szlachecka oraz zmiany polityczne i cywilizacyjne stulecia 1850-1950. Opowiada o zagadnieniach dotyczących tożsamości, identyfikacji regionalnej oraz o przywiązaniu do "małej ojczyzny". Akcentuje przy tym występowanie na tym terenie różnych grup etnicznych i religijnych.
Najcenniejsze zabytki ze zbiorów Muzeum pokazano w taki sposób, by ilustrowały codzienne życie mieszkańców tych ziem, którego wiele aspektów dla współczesnego widza jest zaskakujących, niejasnych, wręcz egzotycznych.
REKLAMA
***
Audycja: Weekend kulturalny
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Goście: Hanna Łopatyńska, Aleksandra Jarysz, Oliwia Gemza z Muzeum Etnograficznego w Toruniu
Data emisji: 23.01.2025
Godzina: 21.06
Źródło: etnomuzeum.pl / PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA