Morawiecki zrzekł się immunitetu. Suchoń: mam nadzieję, że nie ucieknie za granicę

- Mateusz Morawiecki zaskoczył mnie swoją decyzją o zrzeknięciu się immunitetu. Mam nadzieję, że nie ucieknie za granicę jak Romanowski, i poniesie konsekwencje w związku z wyborami kopertowymi - powiedział w Polskim Radiu 24 Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050.

2025-01-24, 10:30

Morawiecki zrzekł się immunitetu. Suchoń: mam nadzieję, że nie ucieknie za granicę
Mateusz Morawiecki . Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Były premier Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu. Ma to związek ze stawianymi mu zarzutami dotyczącymi próby przeprowadzenia tak zwanych wyborów kopertowych w czasie pandemii. 

Morawiecki zrzekł się immunitetu. "Mam nadzieję, że nie zrobi tego, co Romanowski"

- Mam nadzieję, że były premier nie zrobi tego, co zrobił Romanowski. Bo on też na początku zapowiadał, że podda się kontroli sądu i będzie bronił swoich racji. Nie dotrzymał słowa, czmychnął za granicę - powiedział Mirosław Suchoń.

Zaznaczył jednocześnie, że Morawiecki zaskoczył go swoją decyzją. - Choć sam apelowałem o to, że jeżeli ma choć trochę przyzwoitości, to pozwoli sądowi rozstrzygnąć ten problem. Mam nadzieję, że nie ucieknie za granicę jak Romanowski - podkreślił poseł Polski 2050.

Posłuchaj

Mirosław Suchoń gościem Sylwii Białek (24 Pytania - rozmowa poranka) 13:57
+
Dodaj do playlisty

W jego opinii decyzje, które podejmował ówczesny szef rządu w sprawie wyborów kopertowych, "nie miały żadnego pokrycia w prawie". - Spowodował on, że wybory organizowały spółki skarbu państwa, a nie uprawnione do tego konstytucyjnie organy. W mojej ocenie sprawa jest druzgocąca dla byłego premiera. Mam nadzieję, że będzie miał na tyle odwagi, żeby odpowiedzieć za to przed sądem - powiedział Mirosław Suchoń. 

REKLAMA

Wybory kopertowe. Zarzut przekroczenia uprawnień

Prokuratura zarzuca Mateuszowi Morawieckiemu, że jako premier przekroczył swoje uprawnienia i podjął działania w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja 2020 roku w trybie wyłącznie korespondencyjnym.

Według śledczych ówczesny szef rządu robił to pomimo braku kompetencji wynikających z przepisów prawa oraz uzyskania negatywnych opinii prawnych. Jak wskazuje prokuratura, Morawiecki powołał się na ustawę z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Czytaj także:

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadząca: Sylwia Białek
Gość: Mirosław Suchoń (Polska 2050)
Data emisji: 24.01.2025
Godzina: 7.33

REKLAMA

Źródło: PR24/bartos/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej