Rząd dokręca śrubę kierowcom. Ujawniono termin zmian
Kwestia karania kierowców za najcięższe wykroczenia i jazdę bez prawa jazdy jest aktualnie rozpatrywana przez rząd. Do wykazu prac została wpisana ustawa w tej sprawie. Jednak dopiero w drugiej połowie roku zmiany mogą wejść w życie.
2025-01-24, 12:07
Ostrzejsze kary dla kierowców. "Rząd pracuje nad przepisami"
Informacje o możliwych zmianach przekazał Stanisław Bukowiec, wiceminister infrastruktury. O zwiększeniu kar mówił w rozmowie z Polskim Radiem. - Rząd pracuje nad zaostrzeniem przepisów między innymi dotyczących kierowców jeżdżących po alkoholu - powiedział wiceszef resortu infrastruktury.
Posłuchaj
W rozmowie z RMF FM zaznaczył, że w Polsce ponad 200 tys. osób ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, a rekordzista został zatrzymany pomimo zakazu ponad 20 razy. Nowe przepisy mają zostać uszczegółowione w nadchodzących tygodniach.
Rządowa propozycja, oprócz kwestii jazdy po alkoholu zakłada zmiany także w innych obszarach. To m.in. sankcje za organizowanie i udział w nielegalnych wyścigach. Planowane zmiany mają objąć zakaz prowadzenia pojazdów. Może on być dożywotni, jeśli osoba, która prowadzi auto, będzie miała wcześniej orzeczony zakaz czasowy lub przepisy łamano kilkukrotnie. Przewidziano także karę finansową w wysokości 10 tys. zł oraz konfiskatę auta.
Nielegalne wyścigi zakwalifikowane zostaną jako nowe przestępstwo, a "drift" będzie z kolei wykroczeniem. Wyższe będą także sankcje za rażąco niebezpieczną i brawurową jazdę.
REKLAMA
Realne zmiany wejdą w życie dopiero po wakacjach?
Na wejście przepisów w życie trzeba jednak jeszcze zaczekać. Nowymi przepisami, według przewidywań Ministerstwa Infrastruktury, Sejm zajmie się w połowie roku, a realny termin wejścia zapisów w życie to druga część 2025 roku.
O zaostrzeniu kar dla kierowców łamiących przepisy i piratów drogowych debatowano także podczas konferencji zorganizowanej w Instytucie Transportu Samochodowego (ITS). Jako propozycje eksperci przedstawiali zaostrzenie przepisów, dodatkowe szkolenia i utrudnienia sprzedaży alkoholu. Wszystko to związane jest z walką z problemem nietrzeźwych kierowców.
- Konieczne jest ograniczenie dostępu do alkoholu, na przykład tak zwanych "małpek" - powiedziała Polskiemu Radiu Anna Zielińska z ITS. Wskazała, że alkohol w małych butelkach sprzyja piciu w ukryciu, a przez to mniejsza jest społeczna kontrola nad takim kierowcą. Tomasz Matuszewski, wiceszef warszawskiego WORD i sekretarz Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wskazuje na skuteczność szkoleń z wykorzystaniem doświadczonych kierowców.
- Uświadamiać, uświadamiać i jeszcze raz uświadamiać - podkreślił Matuszewski, wskazując na możliwość wpływu zarówno na uczestników kursów na prawo jazdy, jak i realizujących kurs reedukacyjny.
REKLAMA
Sąd nie orzeknie kary bez prawidłowej egzekucji poprzedniej
Istotną zmianą w przepisach ma być także to, że zakazy prowadzenia pojazdów nie mogą się nakładać, czyli nie będą mogły być zasądzane wielokrotnie, bez weryfikacji i egzekwowania ukarania sprawcy.
Przewidywaną nowością są również zmodyfikowane przepisy dotyczące młodych kierowców. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział wprowadzenie okresu próbnego dla młodych kierowców. Ma on się wiązać z dodatkowym szkoleniem kierowców, niższymi limitami prędkości i zerowym limitem alkoholu.
W zeszłym roku policja zatrzymała ponad 92 tys. nietrzeźwych kierujących. W tym czasie nietrzeźwi spowodowali ponad 1200 wypadków, w których zginęło 212 osób.
- Auto wrzucone do niszczarki, kierowca aresztowany. Tak Katar walczy z piratami drogowymi
- Tragedie na polskich drogach. Co zrobić, by spadła liczba wypadków? Ekspert apeluje do kierowców
- Chciała zarobić, straciła fortunę. Oszust tylko czekał na jej ruch
Źródła: Polskie Radio/PolskieRadio24.pl/RMF/pg
REKLAMA