Tarczyca i ciąża. Co muszą wiedzieć przyszłe mamy?
- Tarczyca ma bezpośredni wpływ na rozwój płodowy dziecka, dlatego przyszłe matki muszą kontrolować jej stan i w razie konieczności brać odpowiednie leki - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Monika Grymowicz, endokrynolog i ginekolog położnik.
2025-01-24, 20:00
Hormony produkowane w tarczycy mają wpływ na metabolizm całego organizmu. Odpowiadają także za to, żeby komórki jajowe były w dobrym stanie i żeby w odpowiednim momencie cyklu dojrzała komórka mogła zejść do macicy.
- Tarczyca wpływa na to, jak pracują jajniki. A w związku z tym może wpływać na to, jak często występują miesiączki. Nieuregulowane funkcjonowanie tarczycy może niestety wpływać na naszą płodność - mówiła dr Monika Grymowicz.
Posłuchaj
Lekarka przypomniała, że choć pracę tarczycy można poprawić lekami, to jednak bardzo zaburzone funkcjonowanie tarczycy powoduje nieregularne miesiączki, co utrudnia zajście w ciążę.
Tarczyca i rozwój płodu
REKLAMA
Dr Grymowicz podkreśliła, że dziś bardzo starannie bada się poziom hormonów u kobiet w ciąży. Wiele lat zaniedbywano ten aspekt badania stanu zdrowia pacjentek, a nieprawidłowa praca tarczycy negatywnie wpływa na rozwój intelektualny dziecka w łonie matki.
- Pacjentki często nie wiedziały, że mają poważną niedoczynność tarczycy. Co potem przekładało się na niższy iloraz inteligencji dziecka, a czasami dochodziło do jakiegoś uszkodzenia i niepełnosprawności umysłowej. Obecnie nie dopuszczamy do takiej sytuacji, pacjentki są regularnie badane, jak pracuje ich tarczyca, a te brakujące hormony są uzupełniane przez leki - tłumaczyła dr Grymowicz.
Ciąża też ma wpływ na stan tarczycy
Lekarka podkreślała, że nie można zapominać, iż ciąża jest dużym obciążeniem dla całego organizmu, od układu krążenia po kręgosłup.
REKLAMA
- Kobietom planującym ciążę lub już będącym w ciąży zaleca się przyjmowanie jodu jako suplementu. A jeżeli pacjentka ma chorą tarczycę i uzupełnia lekami brakujące hormony, to prawdopodobnie będzie wymagała zwiększenia dawki tych hormonów, ponieważ w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na hormony produkowane w tarczycy - tłumaczyła Monika Grymowicz.
****
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Artur Wolski
Gość: dr Monika Grymowicz (endokrynolog i ginekolog położnik)
Data emisji: 24.01.2025
Godzina emisji: 19.33
Źródło: Polskie Radio 24/SW/kor
REKLAMA
REKLAMA