Choroba Hashimoto. Obalamy mity dotyczące ciąży

- Choroba Hashimoto może utrudniać zajście w ciąże, ale dzisiejsza medycyna daje możliwość urodzenia zdrowego dziecka. Wiele zależy od wczesnego jej zdiagnozowania - powiedział w Polskim Radiu 24, prof. Wojciech Bik, endokrynolog. 

2024-11-06, 20:00

Choroba Hashimoto. Obalamy mity dotyczące ciąży
Choroba Hashimoto nie musi być przeciwskazaniem dla urodzenia dziecka.Foto: Shutterstock.com

Ekspert przypomniał, że także choroba Hashimoto ma wpływ na rozwój płodu w łonie matki. Jest ona najczęściej występującą chorobą autoimmunologiczną w całej populacji. Szacuje się ze 2-3 procent populacji całej choruje na Hashimoto, a im starsza jest osoba, tym ryzyko zachorowania rośnie. A jest coraz lepiej diagnozowana z powodu postępu medycyny. Co grosze może się pojawić jednocześnie z cukrzycą typu drugiego. 


Posłuchaj

prof. Wojciech Bik, endokrynolog, gościem Polskiego Radia 24 (audycja "Samo zdrowie") 26:47
+
Dodaj do playlisty

 

- Choroba Hashimoto jest chorą przewlekłą, która prowadzi do niedoczynności tarczycy.  Może latami nie wpływać negatywnie na jej pracę przy wydzielaniu hormonów. Ale jednak powoduje, że 2-3 razy częściej niż w przypadku innych kobiet, utrudnia zajście w ciąże, bo produkowane w takim przypadku przeciwciała często powodują poronienia. Ale daje dużą szanse na urodzenia zdrowego dziecka przy odpowiedniej opieki medycznej. Dziś są nowoczesne metody, aby ją wykryć, zareagować i potem pomagać organizmowi matki w okresie połogu. Pomiędzy 5-8 tygodniem każdej ciąży, trzeba zbadać TSH, a potem robi się kolejne badania na wykrycie przeciwciał.  Ważne są także badania USG tarczycy - wyjaśniał prof. Wojciech Bik.

Wyjaśnił, że choroba Hashimoto, pozwala prowadzić taką ciąże do bezpiecznego finału. Problemem jest to, że jest trudno wykrywalne w kategoriach klinicznych. To niepotrzebnie wywołuje strach przed ciążą o czym mówią w mediach celebrytki. Typowe objawy choroby to uczucie wyczerpania, zmęczenia, marznięcie rąk, a to są takie objawy, które są w przypadkach wielu innych chorób, dlatego trzeba sprawdzić stan tarczycy przez badanie USG. To badanie pozwala na odkrycie zmian autoimmunologicznych w tym organie. 

REKLAMA


***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska  
Gość: prof. Wojciech Bik, endokrynolog 
Data emisji: 06.11.2024
Godzina emisji: 19.33


PR24/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej