Przed decyzją o macierzyństwie warto zbadać tarczycę

- Złe funkcjonowanie tarczycy ma wpływ na poronienia, a także na późniejszy rozwój dziecka w ciąży. Dlatego warto ją zbadać jeszcze przed decyzją o macierzyństwie - powiedział w audycji "Samo zdrowie" w Polskim Radiu 24 endokrynolog prof. Wojciech Bik.

2024-11-05, 20:05

Przed decyzją o macierzyństwie warto zbadać tarczycę
Problemy zdrowotne z tarczycą często mają swoje źródło w ginekologii.Foto: Albina Glisic/shutterstock.com

Jak przypomniał gość audycji, tarczyca jest małym narządem o kształcie motyla, o masie około 50-60 gramów. Jest to narząd pod kontrolą ośrodkowego układu nerwowego, w relacji podwzgórze - przysadka mózgowa - tarczyca. To praca przysadki reguluje powstanie tyroksyny (T4) i trójodotyroniny (T3). Receptory tych hormonów znajdują się w różnych organach: od mózgu po serce, wątrobę i tkankę tłuszczową. Mają też wpływ na pracę ośrodkowego układu nerwowego płodu w okresie ciąży, a zwłaszcza na rozwój mózgu. 

Rozwój dziecka zależy od tarczycy matki

- Zaburzenia funkcji tarczycy mają istotne znaczenie dla przebiegu ciąży i mają wpływ na utrzymanie ciąży w pierwszym trymestrze. Ma ona bezpośredni wpływ na wczesne poronienia. Dlatego warto sprawdzić jej stan przed decyzją o zajście w ciąże. Dziś rozwój medycyny pozwala na zrobienie badań TSH, w kierunku badania nadczynności i niedoczynności tarczycy - wyjaśniał prof. Wojciech Bik.

Posłuchaj

prof. Wojciech Bik gościem Małgorzaty Telmińskiej (Samo zdrowie) 26:01
+
Dodaj do playlisty

Ekspert podkreślił, że przy pojawieniu się problemów z zajściem w ciążę jednym z tropów prowadzących do wyjaśnienia ich źródeł powinno być badanie tarczycy. Można to zrobić niejako przy okazji, sprawdzając morfologię, ale dodatkowym badaniem powinno być USG.

- Gdy pojawia się nadmiar prolaktyny z powodu złej pracy tarczycy, przy wysokim poziomie TSH, wtedy spada poziom progesteronu, który decyduje o utrzymaniu zapłodnionego jajeczka w macicy. W ostatnich latach wypracowano wytyczne medyczne, jak leczyć te problemy. Ale trzeba pamiętać, że dziecko jest uzależnione od zdrowia tarczycy matki, bo jego tarczyca nie powinna zbyt wcześnie zacząć pracować. Hormony matki mają bezpośredni wpływ na rozwój różnych funkcji organizmu dziecka (mechanizm nazywany jest organogenezą i dotyczy pierwszego trymestru ciąży) - mówił gość Polskiego Radia 24. 

REKLAMA

Suplementacja jodu

W opinii eksperta warto pomyśleć o suplementacji. 200-250 mikrogramów to dzienne zapotrzebowanie na jod dla kobiety w ciąży. Choć jod jest dodawany do produktów spożywczych, to jest go zbyt mało, około 110 mikrogramów. Tymczasem jednym z zaleceń dla kobiet w ciąży z nadciśnieniem jest ograniczenie spożywania soli. Jod jest niezwykle ważny dla rozwoju dziecka, chroni je przed wadami mózgu, takimi jak upośledzenie i kretynizm mózgowy. 

Niedoczynność tarczycy powoduje: nadmierny przyrost masy ciała, poczucie zimna, pogorszenie sprawności intelektualnej, spowolnienie ruchów, wypadnie włosów, suchą skórę. Nasilenie wielu z nich zależy też od wieku.  W przypadku nadczynności tarczycy typowe objawy to: poczucie gorąca, "turbo praca" umysłu, nadmierne chudnięcie, uczucie kołatania serca, wzmożony apetyt, a nawet wytrzeszcz oczu. 

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska  
Gość: prof. Wojciech Bik, endokrynolog 
Data emisji: 5.11.2024
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

PR24/sw/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej