Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji

Sprawdź, co działo się w nocy z piątku na sobotę (24-25.01.2025) w kraju i na świecie. W skrócie przedstawiamy pięć najważniejszych informacji. Bądź na bieżąco już od rana.

2025-01-25, 06:46

Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji
Oddział specjalny brazylijskiej policji podczas akcji w Rio de Janeiro. Foto: EPA/ANDRE COELHO

Wstrzymana pomoc USA dla Ukrainy

Sekretarz stanu USA Marco Rubio ogłosił  zamrożenie niemal wszystkich programów pomocy zagranicznej na co najmniej 90 dni - podają agencja AFP i portal Politico. Ma to dotyczyć również wsparcia USA dla Ukrainy i oznacza wstrzymanie wszelkiej pomocy - zarówno wojskowej, jak i humanitarnej, czy programów szkolenia ukraińskich żołnierzy. Wyjątkiem od nakazu zamrożenia są programy żywnościowe odpowiadające na pilne potrzeby, a także programy wsparcia wojskowego Foreign Military Financing (FMF) dla Izraela i Egiptu.

Groźny przestępca z Polski zatrzymany w Holandii

Holenderska policja aresztowała obywatela Polski - jednego z najbardziej poszukiwanych zbiegów w Europie - poinformował Europol. Zatrzymania dokonano we współpracy z polskimi służbami, na podstawie wskazówki przesłanej za pośrednictwem strony internetowej EU Most Wanted. Mężczyzna był poszukiwany w związku z wieloma poważnymi przestępstwami w Polsce i Niemczech, które obejmowały podejrzenie udziału w śmiertelnym incydencie w Polsce w grudniu 2021 r., w którym ofiara zmarła w wyniku odniesionych obrażeń. 

Wojskowy samolot USA bez zgody na lądowanie. Miał transportować deportowanych

Władze Meksyku odmówiły administracji prezydenta USA Donalda Trumpa zgody na lądowanie amerykańskiego samolotu wojskowego z deportowanymi migrantami – podała agencja Reutera, powołując się na urzędników z obu krajów. Amerykańskie samoloty wywiozły w piątek około 160 osób do Gwatemali, ale plan zakładający lot samolotu transportowego C-17 do Meksyku musiał zostać odwołany z powodu braku zgody władz tego kraju – podał Reuters. Jednocześnie władze Meksyku deklarują, że są gotowe do współpracy z Waszyngtonem przy deportacjach obywateli Meksyku ze Stanów Zjednoczonych, a  sekretarz prasowy Białego Domu poinformował na platformie X, że Meksyk przyjął w czwartek aż cztery loty z nielegalnymi migrantami deportowanymi ze Stanów Zjednoczonych.

Wielka akcja policji w Rio de Janeiro. Bitwa z gangami w fawelach

Co najmniej pięć osób, w tym nastolatek, zginęło podczas akcji policji przeciwko przestępczości zorganizowanej w dwóch fawelach, czyli dzielnicach nędzy, w brazylijskim mieście Rio de Janeiro – podała agencja AFP, powołując się na policję. Według brazylijskiej żandarmerii w akcji w dzielnicach Complexo do Alemao i Penha na północy Rio uczestniczyło ponad pół tysiąca funkcjonariuszy. Ich celem było zapanowanie nad działalnością przestępczą i zwalczanie kradzieży pojazdów. Władze odnalazły kilka skradzionych pojazdów, około tony narkotyków i kilka sztuk broni. Zatrzymano dwóch podejrzanych i mężczyznę, który wcześniej zbiegł z więzienia. 

REKLAMA

Kontrowersyjny nowy szef Pentagonu. Zdecydował jeden głos

Senat USA zatwierdził nominację prezentera Fox News Pete'a Hegsetha na nowego ministra obrony. Hegseth otrzymał zgodę Senatu - zaledwie jednym głosem - mimo wielu zarzutów i afer obyczajowych, w tym oskarżeń o nadużywanie alkoholu w pracy i napaści seksualnej. 
Za zatwierdzeniem kandydatury Hegsetha głosowało 50 senatorów - tyle samo co przeciwko, lecz głos rozstrzygający na jego korzyść oddał wiceprezydent JD Vance, pełniący funkcję przewodniczącego Senatu. Przeciwko jego kandydaturze głosowało troje Republikanów, Susan Collins, Lisa Murkowski i były lider partii w Senacie Mitch McConnell. Hegseth to były współgospodarz weekendowych programów śniadaniowych w prawicowej telewizji Fox News, a także oficer Gwardii Narodowej w stopniu majora. Hegseth przewodził też dwóm organizacjom na rzecz praw weteranów, lecz z obu został usunięty ze względu na kłopoty finansowe tych grup.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej