Przecieki z rozmowy Trumpa z premier Danii. "Przerażające", "tryb kryzysowy"
Prezydent USA Donald Trump agresywnie bronił swoich planów przejęcia Grenlandii podczas telefonicznej rozmowy z premier Danii Mette Frederiksen - donosi “Financial Times”. Dziennik powołuje się na źródła wśród unijnych urzędników. Były oficer wywiadu podpułkownik Marcin Faliński komentował w Polskim Radiu, że swoje wpływy na północy, w rejonie Arktyki, już wcześniej postanowiła rozszerzyć Rosja, a także Chiny.
2025-01-26, 07:41
Media: burzliwa rozmowa Trumpa z premier Danii Mette Frederiksen
Podczas 45-minutowej rozmowy, która odbyła się kilka dni przed inauguracją nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donald Trump miał stawać się coraz bardziej agresywny i konfrontacyjny, gdy premier Danii powiedziała, że Grenlandia nie jest na sprzedaż.
- To był zimny prysznic - powiedział "FT" jeden z urzędników. Jak dodał, wcześniej trudno było traktować te zapowiedzi poważnie, ale teraz uważa się, że to poważna sprawa i potencjalnie bardzo niebezpieczna. Inny urzędnik opisał rozmowę jako "przerażającą".
Mette Frederiksen miała powiedzieć Trumpowi, że Dania jest gotowa pogłębić współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii baz wojskowych i eksploatacji złóż mineralnych, ale oferty te go nie zadowoliły. - Intencja była bardzo jasna. Oni chcą Grenlandii. Duńczycy są teraz w trybie kryzysowym - stwierdziło jedno ze źródeł.
REKLAMA
Biały Dom nie skomentował rozmowy. Biuro premier Danii przekazało, że "nie uznaje interpretacji rozmowy podanej przez anonimowe źródła".
- Myślę, że nam się to uda - powiedział w sobotę Donald Trump reporterom na pokładzie Air Force One, pytany o plany przejęcia Grenlandii. Prezydent USA dodał, że 57 tys. mieszkańców wyspy "chce być z nami".
Plany Trumpa wobec Grenlandii
Grenlandia jest autonomicznym terytorium Danii, państwa członkowskiego NATO i tradycyjnego sojusznika USA. Arktyczna wyspa mieści duńskie i amerykańskie bazy wojskowe i ma znaczne rezerwy bogactw mineralnych.
Kilka tygodni przed swoją inauguracją Donald Trump publicznie przedstawił pomysł przejęcia Grenlandii, Kanady i Kanału Panamskiego przez Stany Zjednoczone. Nie wykluczył możliwości użycia siły militarnej w celu przejęcia Grenlandii, której - jak powiedział - Stany Zjednoczone potrzebują dla "bezpieczeństwa gospodarczego".
REKLAMA
Rywalizacja USA z Chinami i Rosją w rejonie Arktyki
Zdaniem ekspertów Dania nie jest w stanie utrzymać takiego terytorium, a "północne przejście” stanie się faktem. Chodzi o skrócenie czasu morskich podróży właśnie przez Grenlandię i Arktykę. W podcaście Polskiego Radia Strefa Wpływów były oficer wywiadu podpułkownik Marcin Faliński wyjaśnił, że cieśnina Malakka i Kanał Sueski tracą na znaczeniu, a Chińczycy i Rosjanie "wchodzą do akcji na północy".
Rosja oświadczyła, że monitoruje rozwój sytuacji wokół Grenlandii ze względu na swoje "strategiczne interesy" w regionie Arktyki.
- Zełenski o pomocy USA dla Ukrainy: dzięki Bogu, nie została wstrzymana
- Dojdzie do rozmów USA-Rosja? "Trump odrobił pracę domową z poprzedniej kadencji"
- Zabójstwo Kennedy'ego. Prawda o zamachu na JFK w końcu wyjdzie na jaw, wszystko odtajnione
Źródło: PolskieRadio/"Financial Times"/ak
REKLAMA
REKLAMA