Małżeństwo miliarderów buduje gigantyczny pomnik Maryi. Przewyższy Jezusa ze Świebodzina

Ponad 55-metrowy pomnik Matki Boskiej ma stanąć w Konotopiu, około 40 km od Torunia. Jeśli posąg zostanie ukończony, będzie wyższy od słynnego pomnika Chrystusa w Świebodzinie. Fundatorami budowli jest małżeństwo Karkosików, którzy są jednymi z najbogatszych Polaków.

2025-01-26, 13:09

Małżeństwo miliarderów buduje gigantyczny pomnik Maryi. Przewyższy Jezusa ze Świebodzina
Pomnik Maryi ma przewyższyć Jezusa ze Świebodzina. Foto: Wojciech Olkusnik/East News, Facebook - Wirtualny Toruń (screen)

Pomnik Maryi w Konotopiu przewyższy Chrystusa ze Świebodzina

Pomnik Maryi w Konotopiu ma mieć wysokość 55,6 metra. Sam posąg będzie mierzył 40,6 metra, ale zostanie wzniesiony na mierzącym 15 metrów postumencie w kształcie korony. Będzie on również służył jako taras widokowy.  

Jak podał portal Wirtualny Toruń, inicjatorem i fundatorem budowy pomnika Matki Boskiej jest małżeństwo Grażyny i Romana Karkosików z Kikoła. "Pomnik ma być wotum wdzięczności" - czytamy. W rozmowie z portalem Karkosikowie zaznaczyli, że inwestycja ma dla nich wymiar duchowy i jest wyrazem podziękowania dla Maryi. 

Czytaj także:

Budowla powstanie w sąsiedztwie Sanktuarium Matki Bolesnej w Konotopiu. Znajduje się tam figura Matki Boskiej Bolesnej, do której przybywają pielgrzymki.

Monument w Konotopiu przewyższy zarówno pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, mierzący wraz z cokołem 38,5 metra, jak i pomnik Jezusa Chrystusa w Świebodzinie, który z kopcem ma 52,5 metra wysokości. 

Budowa ma potrwać 18 miesięcy. Jeśli prace przebiegną zgodnie z planem, pomnik Maryi będzie gotowy w 2026 roku.

Roman i Grażyna Karkosik fundatorami gigantycznego pomnika 

REKLAMA

Małżeństwo Karkosików figuruje na liście najbogatszych Polaków. W rankingu tygodnika wprost w 2024 roku zajęli 46. miejsce. Ich majątek oszacowano na 1,7 mld zł. Rok wcześniej zajęli 21. miejsce z majątkiem o wartości 2,3 mld zł.

Rodzina Karkosików jest właścicielem spółki Boryszew, która produkuje m.in. komponenty do produkcji samochodów - klamki, osłony silnika, schowki czy przewody do układów hamulcowych i klimatyzacyjnych. "Co 10. samochód na świecie, a co 5. w Europie ma części wyprodukowane w jednej z fabryk Grupy" - podaje Grupa Boryszew na swojej oficjalnej stronie.

Czytaj także:

Źródło: PolskieRadio24.pl/Wirtualny Toruń/ak 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej