Uszkodzenie kabla na Bałtyku. Szwecja i Łotwa wyjaśniają przyczyny
Łotewskie i szwedzkie służby wyjaśniają sprawę uszkodzenia bałtyckiego kabla komunikacyjnego łączącego miasto Windawa - Ventspils, z Gotlandią, do jakiego doszło w niedzielę o poranku. - Jesteśmy świadomi tego zdarzenia, obecnie je badamy - powiedział rzecznik szwedzkiej marynarki wojennej Jimmi Adamsson.
2025-01-26, 20:30
Uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Przyczyną są czynniki zewnętrzne"
- Szwecja ściśle współpracuje z Łotwą i NATO w sprawie uszkodzonego kabla na Bałtyku - zapewnił w niedzielę premier tego kraju Ulf Kristersson
Władze łotewskie poinformowały wcześniej o uszkodzeniu w niedzielę w godzinach rannych podmorskiego światłowodu łączącego zachodnie wybrzeże Łotwy ze szwedzką wyspą Gotlandia. Przyczyna awarii nie jest znana, jednak operator łącza, Łotewskie Narodowe Centrum Radia i Telewizji ma podstawy sądzić, że "przyczyną problemów są czynniki zewnętrzne".
O uszkodzeniu powiadomione zostało NATO. Według rzecznika szwedzkiej marynarki wojennej Jimmiego Adamssona, to właśnie prowadzące operację na Bałtyku dowództwo sił morskich NATO poinformowało Sztokholm o incydencie. - Jesteśmy świadomi tego zdarzenia, obecnie je badamy - podkreślił Adamsson.
Awaria kabla na Bałtyku. Są pierwsze tropy
Łotewska marynarka wojenna wysłała w rejon, gdzie położony jest kabel, jednostkę patrolową i wydany został nakaz kontroli statku, który mógł mieć związek z incydentem. Sprawdzony został masowiec Michalis San, pływający pod banderą Malty - przekazało wojsko. Według danych serwisów śledzących ruch morski jednostka przypłynęła z Ameryki Południowej i "najprawdopodobniej kierowała się do Rosji". "Nie zaobserwowano żadnej podejrzanej aktywności na statku ani uszkodzeń kotwicy" - przekazano po dokonanej inspekcji jednostki przez służby.
REKLAMA
Łotysze poinformowali, że kabel leży na głębokości ponad 50 metrów, dlatego to, jaki charakter mają szkody, będzie można określić dopiero po rozpoczęciu naprawy. "Kontynuujemy współpracę z NATO i krajami regionu Morza Bałtyckiego, aby wyjaśnić okoliczności i zbadać, co się stało" - napisała w portalu X premier Evika Silina.
Podmorskie kable na celowniku Rosji i Chin
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na Bałtyku doszło do serii podobnych incydentów, a ataki na infrastrukturę energetyczną i komunikacyjną eksperci nazywają wojną hybrydową między Rosją a krajami zachodnimi. W połowie listopada na szwedzkich wodach terytorialnych przecięte zostały dwa kable telekomunikacyjne. Zrobił to prawdopodobnie chiński masowiec "Yi Peng 3", który przepływał wówczas nad kablami.
Posłuchaj
- Przerwano podmorski kabel łączący Estonię i Finlandię. Tallin rozpoczyna operację na Bałtyku
- Zakłócenia na Bałtyku, uszkodzono strategiczny kabel. "Celowe działanie"
- Media: statek, który zniszczył kabel na Bałtyku, był wyładowany sprzętem szpiegującym
Źródła: Polskie Radio/PAP/mbl
REKLAMA
REKLAMA