Trzęsienie ziemi na Santorini. MSZ zabrało głos ws. Polaków
Konsul RP w Atenach nie odnotował żadnych próśb obywateli polskich o udzielenie pomocy konsularnej w związku z sytuacją sejsmiczną w pobliżu wyspy Santorini - poinformował we wtorek Departament Informacji MSZ. Jak podkreślono, brak też jest doniesień o szkodach obywateli polskich.
2025-02-04, 21:31
Wstrząsy na Santorini. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zabrało głos ws. Polaków
W okolicach Santorini na Morzu Egejskim od kilku dni zarejestrowano setki trzęsień ziemi. We wtorek nad ranem najsilniejsze z nich miało magnitudę 4,9. W okolicy sąsiednich wysp Amorgos i Anafi w ciągu 50 minut we wtorek odnotowano sześć trzęsień ziemi. Najmocniejszy wstrząs miał siłę 3,9. Władze ostrzegają przed możliwymi osuwiskami, ograniczono dostęp do niektórych miejsc, wprowadzane są rozmaite środki zapobiegawcze.
"W oparciu o wyjaśnienia Departamentu Konsularnego MSZ uprzejmie informujemy, że Konsul RP w Atenach nie odnotował żadnych próśb obywateli polskich o udzielenie pomocy konsularnej w związku z sytuacją sejsmiczną w pobliżu wyspy Santorini" - przekazał Departament Informacji MSZ. Jak podkreślono, "brak również doniesień o jakichkolwiek szkodach obywateli polskich w związku z powyższym".
Zaznaczono, że aktualne informacje dla podróżujących do Grecji dostępne są stronie internetowej i mediach społecznościowych Ambasady RP w Grecji, w tym na temat sytuacji bezpieczeństwa na Santorini. "Jednocześnie wskazujemy, że w systemie dobrowolnych zgłoszeń wyjazdów i pobytów zagranicznych 'Odyseusz' obecnie żaden z polskich obywateli nie zgłosił Konsulowi RP pobytu na wyspie Santorini" - przekazał Departament Informacji. "Dodatkowo wyjaśniamy, że placówki zagraniczne są częścią resortu spraw zagranicznych, czyli ich działania są w oczywisty sposób działaniami resortu" - podkreślono.
Trzęsienia ziemi w Grecji. Sejsmolodzy nie wiedzą, co się tak naprawdę dzieje i co się może stać
Eksperci są podzieleni w sprawie tego, jak rozwinie się sytuacja sejsmiczna w regionie greckich wysp cykladzkich, gdzie we wtorek odnotowano wstrząs o magnitudzie 5, który był najsilniejszym od końca stycznia, gdy wzrosła aktywność sejsmiczna na Morzu Egejskim.
REKLAMA
W ciągu trzech ostatnich dni w okolicy wysp Santorini i Amorgos odnotowano ok. 550 wstrząsów. Najsilniejszy z nich miał magnitudę 5. Mieszkańcy Amorgos, leżącego ok. 20 km od epicentrum wstrząsu, powiedzieli portalowi Protothema, że są opanowani, choć ciągłe wstrząsy są niepokojące.
W obawie przed silniejszym trzęsieniem ziemi tysiące mieszkańców i gości opuściły Santorini na pokładzie promów i samolotów. Część mieszkańców pozostaje na miejscu, zachowując spokój i kontynuując codzienne życie.
Ze względów bezpieczeństwa do końca tygodnia na wyspach zamknięte są szkoły. We wtorek zamknięto też dostęp do słynnej Czerwonej Plaży na Santorini po zejściu osuwiska. Na wyspę skierowano ekipy ratunkowe.
Burmistrz Santorini Nikos Zorzos powiedział agencji AP, że wstrząsy mogą trwać tygodniami, po czym osłabną. Część ekspertów uważa, że może dojść do silnego trzęsienia ziemi, osuwisk i tsunami. Inni z kolei wykluczają mocny wstrząs. Eksperci są zgodni co do tego, że trudno obecnie dokładnie prognozować rozwój wydarzeń.
REKLAMA
Posłuchaj
- Trzęsienie ziemi na Santorini. Zamknięto szkoły, alert dla mieszkańców
- Koty wyczuły trzęsienie ziemi w Japonii. "10 sekund przed wstrząsem". Jest nagranie
Źródła: Polskie Radio/PAP/mg
REKLAMA