Igrzyska olimpijskie Mediolan 2026. Do wzięcia 116 kompletów medali, skialpinizm nowością

6 lutego 2026 roku, w Mediolanie odbędzie się ceremonia otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich. Sportowcy będą walczyć o 116 kompletów medali w 16 dyscyplinach. Jedyną nowością będzie skialpinizm, czyli połączenie wspinaczki na nartach z narciarstwem alpejskim.

2025-02-05, 10:52

Igrzyska olimpijskie Mediolan 2026. Do wzięcia 116 kompletów medali, skialpinizm nowością
Igrzyska we Włoszech potrwają od 6 do 22 lutego 2026 roku . Foto: PAP/EPA/Nicola Marfisi / Avalon

W 25. edycji zimowych igrzysk zawody będą odbywać się w czterech strefach, z których najdalsze położone są ok. 400 km od siebie. W Mediolanie, gdzie odbędzie się też uroczyste otwarcie, o medale walczyć będą hokeiści, łyżwiarze figurowi i szybcy, w tym rywalizujący w short tracku.

Drugą strefę tworzą Cortina d'Ampezzo - ze stokami dla alpejek (ale nie alpejczyków), torem do bobslejowo-saneczkowym i do skeletonu oraz halą do curlingu - a także Antelselva, czyli arena zmagań w biathlonie.

Kolejna strefa - Valtellina, od nazwy doliny - składa się z Bormio, gdzie rozegrane zostaną zawody w debiutującym w programie olimpijskim skialpinizmie oraz w narciarstwie alpejskim mężczyzn, a także Livigno, gdzie rywalizować będą snowboardziści i przedstawiciele narciarstwa dowolnego.

Natomiast strefa Val di Fiemme będzie gospodarzem zmagań w skokach narciarskich - w Predazzo i biegach narciarskich - w Tesero, a także w kombinacji norweskiej, która odbędzie się na obu arenach.

Ceremonia zamknięcia odbędzie się poza wymienionymi strefami - w Weronie, gdzie nie ma w planie żadnych zawodów olimpijskich.

Dodanie skialpinizmu to największa zmiana w programie igrzysk w porównaniu do tego z poprzedniej edycji, tj. z Pekinu 2022. Poza tym wprowadzono niewielkie modyfikacje w innych dyscyplinach: w narciarstwie dowolnym dodano dodatkowe zawody w jeździe po muldach (dual moguls), w saneczkach - rywalizację kobiecych dwójek, w skokach narciarskich - konkurs kobiet na dużej skoczni (i zamieniono konkurs męskich drużyn na rywalizację męskich duetów), a także sztafetę mieszaną w skeletonie.

<<< TU BĘDĄ RYWALIZOWAĆ SPORTOWCY - ARENY IGRZYSK >>>

Ponadto w narciarstwie alpejskim wycofano zawody w slalomie równoległym drużyn mieszanych oraz w kombinacji mężczyzn i kobiet, ale dodano rywalizację duetów (osobno pań i panów) w tej drugiej konkurencji.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zapowiedział, że pod względem liczby zawodników i zawodniczek będą to najbardziej wyrównane zimowe igrzyska w historii. Szacuje się, że kobiety będą stanowić 47 procent wszystkich uczestników.

Dodatkowym "smaczkiem" igrzysk będzie powrót zawodników z NHL do olimpijskiej rywalizacji hokeistów. Z różnych powodów zabrakło ich w Pekinie oraz cztery lata wcześniej w Pjongczangu.

Zmagania olimpijskie w sportach zimowych odbędą się we Włoszech po raz trzeci w historii. Wcześniej zorganizowały je Cortina d'Ampezzo w 1956 roku oraz Turyn równo 50 lat później. Z kolei w 1960 gospodarzem letnich igrzysk był Rzym.

Polscy sportowcy w historii zimowych igrzysk wywalczyli 23 medale: po siedem złotych i srebrnych oraz dziewięć brązowych. W poprzedniej edycji w Pekinie na podium stanął jedynie skoczek narciarski Dawid Kubacki, który zajął trzecie miejsce na obiekcie normalnym. 

Igrzyska we Włoszech potrwają od 6 do 22 lutego 2026. Później, 6-15 marca, o medale rywalizować będą paralimpijczycy.

Głównymi gospodarzami Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026 będą włoskie miasta Mediolan i Cortina d’Ampezzo Głównymi gospodarzami Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026 będą włoskie miasta Mediolan i Cortina d’Ampezzo

Źródło: PAP, PolskieRadio24.pl/ah 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej