Michał K. zostaje w areszcie. Nie spełnił warunków kaucji
Michał K., były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nadal nie spełnił warunków kaucji. Pozostanie w areszcie. Wyjść z niego może w każdej chwili na mocy decyzji sądu z zeszłego tygodnia. Musi jednak spełnić kilka warunków, w tym wpłacić ponad 360 tysięcy funtów kaucji. To na razie się nie stało.
Adam Dąbrowski
2025-02-05, 12:10
Michał K. nadal nie spełnił warunków kaucji. Pozostanie w areszcie
Informację tę przekazała obrończyni w londyńskim sądzie. Zapewniła, że do wpłacenia pozostała tylko "niewielka suma". "Mój klient, zgodnie z obowiązującymi w Wielkiej Brytanii przepisami, dopełnia formalności niezbędnych do wykonania decyzji o zwolnieniu z aresztu ekstradycyjnego, o czym zdecydował brytyjski wymiar sprawiedliwości. Stanie się to niebawem" - napisał we wtorek wieczorem na portalu X mecenas Adam Gomoła, jeden z obrońców byłego szefa RARS.
Michał K. został zatrzymany w Londynie we wrześniu. Czeka na rozprawę ekstradycyjną, która ma się rozpocząć 21 lipca. Polska prokuratura zarzuca mu między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Były szef RARS zaprzecza.
Bodnar: będą kolejne zatrzymania ws. RARS
Do afery w RARS odniósł się we wtorek na antenie radiowej Trójki minister sprawiedliwości. Adam Bodnar zapowiedział "konsekwentną kontynuację" sprawy wyłudzania dotacji z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W ostatnich dniach w tej sprawie zatrzymano między innymi byłą szefową biura ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego i postawiono jej zarzuty korupcyjne. Jak mówił Bodnar, będą też zarzuty dla kolejnych osób. Zaznaczył, że sprawa ma charakter rozwojowy.
Śledztwo w sprawie RARS
Śledztwo w sprawie wyprowadzania pieniędzy z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zostało wszczęte 1 grudnia ubiegłego roku. Prokuratura zdecydowała w sierpniu o postawieniu zarzutów Pawłowi Szopie, twórcy marki Red is Bad, i Michałowi K.
REKLAMA
Czynności prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczą działań Szopy i Michała K. w okresie od lutego 2021 roku do listopada 2023. Chodzi m.in. o dostarczenie przez spółki Pawła Szopy rządowej Agencji agregatów prądotwórczych za 350 milionów złotych. Paweł Szopa wcześniej kupił je w Chinach za niecałe 70 milionów złotych.
- Afera w RARS. Szefowa biura Morawieckiego miała przyjąć 3,5 mln zł łapówki
- Afera RARS. Paweł S. pozostanie dłużej w areszcie
[TRÓJKA] Minister sprawiedliwości Adam Bodnar o zatrzymaniach ws. RARS
Źródło: Polskie Radio/mg
REKLAMA
REKLAMA