Super Bowl 2025. Miasto-gospodarz chronione jak twierdza

Nowy Orlean zamieniono w twierdzę przed niedzielnym Super Bowl. Zdaniem organizatorów to będzie najbezpieczniejsze miejsce w kraju. 

2025-02-06, 07:32

Super Bowl 2025. Miasto-gospodarz chronione jak twierdza
Nowy Orlean twierdzą przed niedzielnym Super Bowl. Foto: PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Super Bowl w Nowym Orleanie. Wyciągnęli wnioski z ataku, ma być bezpiecznie

Super Bowl to największa i najbardziej dochodowa jednorazowa impreza sportowa na świecie. Finałowy mecz ligi NFL o mistrzostwo w futbolu amerykańskim odbędzie się w najbliższa niedzielę.

Po ataku terrorystycznym, który w Nowy Rok uderzył w historyczną Dzielnicę Francuską Nowego Orleanu - zginęło wówczas 14 osób - urzędnicy miejscy twierdzą, że są pewni planów bezpieczeństwa, które wdrożyli na niedzielny finał. Oczekuje się, że w tym tygodniu do miasta zjedzie się ponad 125 tysięcy gości - w tym prezydent Donald Trump. Tygodniowe imprezy towarzyszące zostaną zwieńczone starciem Kansas City Chiefs i Filadelfią Eagels, aby uhonorować mistrza NFL w tym sezonie.

Posłuchaj

Super Bowl. Nowy Orlean jak twierdza. Relacja Jana Pachlowskiego (Polskie Radio) 0:59
+
Dodaj do playlisty

Trump gościem specjalnym

Zasady bezpieczeństwa musiały zostać zaostrzone po tym, jak swój przyjazd w najbliższy weekend zapowiedział prezydent Donald Trump. Około 2000 funkcjonariuszy organów ścigania będzie obecnych na Super Bowl. Federalne agencje - od FBI po Secret Service - ustawią snajperów na dachach i opancerzone pojazdy wokół stadionu i dalej przez historyczną Dzielnicę Francuską i centrum miasta. Nikt nie będzie mógł wejść na wydzielony teren otaczający stadion bez przepustki, a miasto już rozpoczęło zamykanie i ograniczanie ruchu na drogach w pobliżu areny.

REKLAMA

Posłuchaj

Donald Trump pierwszym urzędującym prezydentem, który na żywo obejrzy Super Bowl. Relacja Jana Pachlowskiego (Polskie Radio) 0:58
+
Dodaj do playlisty

Na miejscu znajdą się zapory wybuchowe, które będą wymagały przejeżdżania ciężarówek przez gigantyczne urządzenia rentgenowskie, zwykle używane na przejściach granicznych. Dziesiątki techników i ponad 100 psów tropiących bomby przeszukuje ponad 70 tysięcy miejsc w całej okolicy w trosce o bezpieczeństwo.

Źródło: Polskie Radio/Jan Pachlowski/ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej