Naukowcy pokazali skutki zderzenia Bennu z Ziemią we wrześniu 2182 roku
Naukowcy przeprowadzili symulację uderzenia asteroidy Bennu w Ziemię. Miałoby to nastąpić we wrześniu w 2182 roku. Wyniki są alarmujące. Zderzenie spowodowałoby potężną falę uderzeniową. Asteroida pozostawiłaby ogromny krater, wyrzucając do atmosfery ogromną ilość pyłów. A takie pyły, jeśli dostaną się do atmosfery, mogą wywołać globalną ciemność i gwałtowne ochłodzenie.
Paweł Bączek
2025-02-06, 21:50
Asteroida Bennu. Zbliża się globalna katastrofa?
Istnieje prawdopodobieństwo, że za 157 lat asteroida Bennu uderzy w Ziemię. Naukowcy ujawnili skalę zagrożenia, z jakim zmierzy się ludzkość. Bennu ma średnicę około 500 metrów. Została odkryta w 1999 r. i od tamtej pory NASA nie spuszcza jej z oka.
Aby lepiej zrozumieć skutki uderzenia asteroidy, naukowcy wykorzystali do badań superkomputer Aleph. Przeprowadzili symulację zderzenia asteroidy z Ziemią. Wzięli pod uwagę wszystkie możliwe zmienne.
- Nasze symulacje wykazały, że uderzenie wprowadziłoby do stratosfery od 100 do 400 milionów ton pyłu - powiedzieli Lan Dai i Axel Timmermann z Uniwersytetu Narodowego Pusan w Korei Południowej. A to spowodowałoby duże zaburzenia w klimacie, atmosferze oraz fotosyntezie. Nasza planeta zmagałaby się ze skutkami od 3 do 4 lat.
Jak bardzo ucierpiałaby ludzkość? Naukowcy wyjaśnili, że "potencjalna liczba ofiar w ludziach w dużej mierze zależy od miejsca uderzenia". Szansa na kolizję z Ziemią wynosi 1 do 2700 (0,04 proc.). Nie jest jednak równa zeru.
REKLAMA
Naukowcy pokazali skutki uderzenia Bennu w Ziemię
Badacze podali, że średnia temperatura na całym świecie spadłaby o 4 stopnie Celsjusza. Dodatkowo globalne opady atmosferyczne zmniejszyłyby się o 15 proc. To miałoby destrukcyjny wpływ na klimat.
Wyniki pokazały, że warstwa ozonowa, która chroni nas przed szkodliwymi skutkami promieniowania Słońca, skurczyłaby się o 32 proc. Tak duży ubytek ozonu może mieć katastrofalne skutki dla roślin. - Doprowadziłoby to do poważnych problemów w globalnym bezpieczeństwie żywnościowym - powiedziała Lan Dai.
- Zbadali umierający mózg. Zaskakujące odkrycie naukowców
- Ogromna erupcja podwodnego wulkanu jeszcze w tym roku? Naukowcy alarmują
- Zbadano próbki z Księżyca. Jest tam woda, teraz wiadomo skąd pochodzi
Nie wszystkie wyniki są tak pesymistyczne. Podczas gdy roślinność lądowa jest wrażliwa na uderzenie, organizmy wodne (jak algi) wykazały o wiele większą odporność. Ich populacje odrodziłby się w ciągu kilku miesięcy. Wszystko dzięki obecności żelaza zawartego w pyłach asteroid. Ten składnik wydatnie sprzyja też okrzemkom (to jednokomórkowe organizmy, glony). Żelazo byłoby źródłem pożywienia dla zooplanktonu.
REKLAMA
Bennu uderzy w Ziemię? "Zmieni nasz kod genetyczny"
Jak często takie asteroidy uderzają w Ziemię? - Średnio asteroidy o takich rozmiarach zderzają się z Ziemią co 100 do 200 tys. lat - wyjaśnił Axel Timmermann. - Oznacza to, że nasi przodkowie mogli doświadczyć takich uderzeń. A to mogło wpłynąć na ewolucję i nasz kod genetyczny - tłumaczył.
Naukowcy uspokajają: ludzkość powinna przetrwać takie wydarzenie, ale skutki dla środowiska, a więc i naszego życia, byłyby ogromne. - Przetrwalibyśmy, ale znacznie mniej liczni. Musielibyśmy się dostosować do nowych warunków życia - wyjaśnili Lan Dai i Axel Timmermann.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Science Advances".
66 mln lat temu dinozaury wyginęły. Powodem asteroida Chicxulub?
Aby zobrazować, jakie skutki miałoby takie uderzenie, warto się cofnąć 66 milionów lat. Wtedy to asteroida Chicxulub uderzyła w Ziemię. W wyniku upadku u wybrzeży półwyspu Jukatan w Meksyku powstał ogromny krater. To zdarzenie doprowadziło do masowego wymarcia wielu gatunków zwierząt - dinozaurów, pterozaurów, amonitów czy belemnitów. W sumie wyginęło 60 proc. znanych nam gatunków.
REKLAMA
Fala tsunami, która powstała, spustoszyła wybrzeża Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego. Wyrzucony w powietrze materiał mógł unosić się w atmosferze przez kilka lat, doprowadzając do zmian klimatycznych podobnych do zimy nuklearnej.
Źródła: Yahoo/PolskieRadio24.pl
REKLAMA