Zatrucia alkoholem w Turcji. Zmarło ponad sto osób, a kolejnych 200 trafiło do szpitali
Ponad sto osób w Ankarze i Stambule zmarło od połowy stycznia w wyniku zatrucia podrabianym alkoholem. Setki kolejnych wymagały hospitalizacji. Zwiększona liczba takich przypadków wiązana jest z rosnącymi cenami alkoholu w sklepach.
2025-02-09, 13:54
Zatrucia alkoholem w Turcji. Setki zmarłych i hospitalizowanych
Dane są tym bardziej zatrważające, że pochodzą tylko z dwóch tureckich miast - Ankary i Stambułu. Łącznie przez zatrucie podrobionym alkoholem od połowy stycznia zmarły tam 103 osoby.
To jednak nie wszystko, ponieważ bardzo wiele osób musiało być hospitalizowanych w wyniku zatrucia. Wiadomo o ponad 200 takich przypadkach - poinformowała telewizja NTV. Ma to związek z zaostrzeniem polityki walki z alkoholizmem i papierosami w Turcji.
Łącznie w ramach wzmożonych działań tureckich służb skonfiskowano już dziesiątki tysięcy litrów samogonu. Doszło również do kilkudziesięciu aresztowań. W niedzielę tureckie media poinformowały o dwóch kolejnych zatrzymaniach osób, które nielegalnie wytwarzały alkohol w prowincjach Mugla i Konya.
W 2024 roku służby przejęły cztery razy więcej nielegalnego alkoholu niż rok wcześniej. Ma to związek ze znacznym wzrostem cen napojów wysokoprocentowych. Ten z kolei nastąpił po wprowadzeniu przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana wysokich podatków na alkohol.
REKLAMA
Wcześniejsze zatrucia
Podane wcześniej dane dotyczą okresu od połowy stycznia. Zatrucia alkoholem w Turcji miały jednak miejsce już wcześniej. W 2024 roku w Stambule wskutek zatrucia zmarło 110 osób. Od stycznia obserwowany jest jednak znaczący wzrost liczby takich przypadków.
Do zatruć doszło po spożyciu podrobionego alkoholu skażonego metanolem. Ten z kolei może powodować chociażby ślepotę, uszkodzenie wątroby, czy nawet śmierć. Telewizja CBC News w styczniu nieco przybliżyła skalę wzrostu cen napojów wysokoprocentowych w Turcji.
"Najczęściej podrabiana jest Yeni Raki - turecka wódka o smaku anyżu. Cena w supermarketach za butelkę tego trunku wzrosła do około 1300 lirów (37,20 dolarów) za litr. 1 stycznia Turcja podniosła krajową płacę minimalną do 22104 lirów (600 dolarów)" - poinformowała stacja.
- Alkoholu w takim opakowaniu już nie kupimy w Polsce. W życie wchodzi zakaz
- Alkohol a zdrowie. Ekspert rozprawia się z popularnymi mitami
- Sprzedaż e-papierosów z poważnymi ograniczeniami. "Chcemy chronić młode pokolenie"
Źródło: PAP/egz
REKLAMA