Egzamin ósmoklasisty. Najpóźniej do jutra szkoła powinna przekazać te informacje
Jak podkreśla Centralna Komisja Egzaminacyjna, szkoły są zobowiązane do przekazania uczniom - nie później niż do 13 lutego 2025 - wielu kluczowych wiadomości związanych z egzaminem ósmoklasisty. O czym przedstawiciele oświaty muszą poinformować uczniów?
![Jacek Puciato](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fstatic.prsa.pl%2Fimages%2F675a0c7e-c5ed-4ca1-9691-cac92fbe1c0a.jpg&w=3840&q=75)
Jacek Puciato
2025-02-12, 11:55
Egzamin ósmoklasisty rozpoczyna się już za trzy miesiące. 13 maja 2025 roku (we wtorek) o godzinie 9.00 uczniowie zaczną pisać egzamin z języka polskiego. 14 maja odbędzie się egzamin z matematyki, a dzień później – z języka obcego nowożytnego.
Centralna Komisja Egzaminacyjna zaznacza w swoich dokumentach, że szkoły (przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego nauczyciel) zobowiązane są najpóźniej do 13 lutego br. przekazać uczniom przystępującym do egzaminu poniższe informacje.
Egzamin ósmoklasisty w maju, ale i w czerwcu
Uczeń musi znać harmonogram przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2025 roku: wiedzieć, kiedy jest przeprowadzany egzamin w terminie głównym (13-15 maja), ale i w terminie dodatkowym (10-12 czerwca).
Co więcej, szkoła powinna poinformować, kto może przystąpić do egzaminu w terminie dodatkowym. A są to: uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym. Albo: uczniowie, którzy przerwali – lub którym przerwano i unieważniono – egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).
REKLAMA
Wiadomości podstawowe o egzaminie ósmoklasisty
Drugą pulą niezbędnych dla ucznia informacji są te o strukturze egzaminu ósmoklasisty. Zatem: o przedmiotach egzaminacyjnych, o możliwości wyboru języka obcego nowożytnego, o czasie trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów, w tym o przedłużeniu czasu trwania w przypadku dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu.
Uczeń powinien też znać zakres sprawdzanych umiejętności – a więc: jakie treści programowe (w tym lektury obowiązkowe, wymagane formy wypowiedzi pisemnej) mogą pojawić się na egzaminie.
Jak zdać egzamin ósmoklasisty
Kolejną partią informacji ważnych dla ucznia są wiadomości praktyczne: konkretne zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.
REKLAMA
Chodzi tu przede wszystkim o poniższe kwestie:
- Losowanie numeru stolika, przy którym uczeń będzie pracował (uczeń musi mieć również świadomość, że niektórzy przystępujący do egzaminu będą mieli wskazane miejsce, przy którym będą pracować).
- Kodowanie arkusza egzaminacyjnego, w tym w szczególności kodowania arkuszy z matematyki oraz języka niemieckiego i rosyjskiego, które – oprócz karty odpowiedzi – zawierają również kartę rozwiązań zadań otwartych.
- Konieczność sprawdzenia kompletności arkusza egzaminacyjnego.
- Możliwość rozpoczynania pracy z arkuszem po otrzymaniu pozwolenia od nauczyciela.
- Prawo do zgłaszania konieczności skorzystania z toalety.
- Zasady oddawania arkusza egzaminacyjnego po zakończeniu pracy.
- Zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystania z takich urządzeń w tej Sali (wyjątek stanowi urządzenie telekomunikacyjne wyposażone w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia zdającego).
- Prawo do korzystania z przyborów i materiałów, które uczeń może wnieść do sali egzaminacyjnej.
- Konieczność samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu.
Odpowiedzi i poprawki
Do ważnych dla ucznia zasad praktycznych dotyczących egzaminu ósmoklasisty, a wartych podkreślenia, należą te związane z zapisywaniem odpowiedzi.
Uczeń musi znać sposób zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi oraz wiedzieć o konieczności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi i sprawdzenia poprawności tego przeniesienia w czasie przeznaczonym na pracę z arkuszem egzaminacyjnym.
Uczniowie, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi, muszą wiedzieć, że zaznaczenia te są podstawą oceny pracy egzaminacyjnej.
REKLAMA
Ten obowiązek zaznaczenia nie dotyczy uczniów korzystających z arkuszy w formie dostosowanej do niepełnosprawności oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, niepełnosprawnych ruchowo, z czasową niesprawnością rąk.
Obowiązek zapisania rozwiązań zadań otwartych na karcie rozwiązań zadań otwartych – jeżeli stanowi ona część arkusza egzaminacyjnego – dotyczy wszystkich uczniów.
Sprawdzenie wyników i pomoce do egzaminu
Wśród informacji o egzaminie ósmoklasisty, które szkoła powinna najpóźniej do 13 lutego br. przekazać uczniom, są również te dotyczące spraw ważnych już po napisaniu egzaminu.
Rzecz dotyczy następujących kwestii: możliwości sprawdzenia wyników, jakie uczeń uzyskał na egzaminie w systemie ZIU-SIOEO (konieczne jest uzyskanie loginu oraz hasła od dyrektora szkoły) oraz możliwości wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej.
REKLAMA
Warto też, by uczeń wiedział, że na stronie internetowej CKE znaleźć można nie tylko wszystkie niezbędne informacje o egzaminie ósmoklasisty, lecz także pomoce dydaktyczne (przykładowe arkusze egzaminacyjne, arkusze egzaminu próbnego wraz z rozwiązaniami, zestawy powtórzeniowe zadań egzaminacyjnych itd.)
Z innych fundamentalnych informacji: uczeń musi wiedzieć, w której sali przystępuje do egzaminu i o której godzinie w dniu egzaminu powinien być obecny w szkole.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 4 lipca 2025 roku.
Źródło: Polskie Radio/Centralna Komisja Edukacyjna /kor
REKLAMA
REKLAMA