Dobra wiadomość dla pacjentów. Transza leku na grypę trafiła do Polski

20 tys. opakowań oseltamiwiru trafiło do hurtowni farmaceutycznych, a do końca tygodnia będzie to 180 tys. opakowań - poinformował w środę główny inspektor farmaceutyczny Łukasz Pietrzak. Zaznaczył, że w styczniu sprzedaż tego leku była o 335 procent większa niż w tym samym czasie w 2024 roku.

2025-02-12, 13:37

Dobra wiadomość dla pacjentów. Transza leku na grypę trafiła do Polski
GIF: 20 tys. opakowań oseltamiwiru trafiło do hurtowni farmaceutycznych. Foto: PAP/Marcin Bielecki

GIF: 20 tys. opakowań oseltamiwiru trafiło do hurtowni farmaceutycznych

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, na grypę choruje obecnie 300 tys. osób. Z powodu wysokiej liczby zachorowań wzrosło zapotrzebowanie na leki zawierające oseltamivir - substancję czynną stosowaną w leczeniu zakażenia tym wirusem. Pacjenci w wielu miejscach w Polsce mają trudności ze zrealizowaniem recepty na lek.

Główny inspektor farmaceutyczny przyznał podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia, że problem z oseltamivirem pojawił się już w grudniu i w styczniu. Podał, że w styczniu sprzedaż tego leku była o 335 proc. większa niż w analogicznym okresie 2024 roku. - Z racji tego, że plany producentów bazują na sytuacji historycznej, faktycznie ta sytuacja w pewnym stopniu zaskoczyła, ponieważ mamy bardzo dużą falę grypy - powiedział Łukasz Pietrzak.

Przekazał, że w tym tygodniu do hurtowni farmaceutycznych trafiło 20 tys. opakowań leku. - Do końca tygodnia do sprzedaży hurtowej ma trafić 180 tys. opakowań z dostaw od polskiego producenta. W wyniku naszych ministerialnych rozmów z Europejską Agencją Leków w następnym tygodniu kolejne 100 tysięcy opakowań wejdzie do hurtu, a w kolejnym tygodniu około 180 tysięcy ponownie zostanie przesunięte - powiedział. Dodał, że dystrybucja leku nie będzie równomierna, ponieważ "nikt jej nie reglamentuje". - Niemniej jednak powinniśmy mieć zapewniony dostęp do tego leku - podsumował i podkreślił, że "największą obroną i największym arsenałem przeciwko wirusom są szczepienia ochronne".

Te grupy najciężej przechodzą grypę

Szczególnie ciężko grypę przechodzą osoby powyżej 65. roku życia, dzieci do pięciu lat, kobiety w ciąży, osoby z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, niedoborami odporności (np. zakażenie wirusem HIV), cukrzycą, zastoinową niewydolnością serca oraz z otyłością. Najczęstsze powikłania grypy to m.in. zapalenie płuc oraz zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej, np. astmy, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca.

REKLAMA

Grypą możesz się zakazić:

  • drogą kropelkową, gdy osoba chora mówi, kicha lub kaszle,
  • poprzez kontakt bezpośredni (zakrycie ust ręką przy kichaniu czy kasłaniu powoduje przeniesienie na nią śluzu wraz z wirusem).

Źródło: PAP/mg/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej