Świeczki w pomieszczeniu. Naukowcy: negatywnie wpływają na mózg

Pomieszczenia, w których zapalono świeczki, powinny zostać dokładnie wywietrzone. Dym negatywnie wpływa na pracę mózgu, zwłaszcza na koncentrację - alarmują brytyjscy naukowcy.

2025-02-10, 10:46

Świeczki w pomieszczeniu. Naukowcy: negatywnie wpływają na mózg
Dym ze świeczek może negatywnie wpływać na pracę mózgu - wskazują naukowcy. Foto: Shutterstock/Angelina Solntseva & Andrey_Popov

Godzina w zadymionym pomieszczeniu. Jak wpłynie na nasz mózg?

W badaniach wzięło udział 26 osób. Spędziły one godzinę w pomieszczeniu, w którym zdmuchnięto świeczki. Innego dnia - również godzinę godzinę - w tym samym pomieszczeniu, tyle że z czystym powietrzem. Zarówno przed, jak i po wyjściu z pomieszczenia, przeprowadzono szereg testów - podaje "Daily Mail".

Brytyjski dziennik zauważa, że cztery godziny po opuszczonego pomieszczenia, w którym znajdował się dym ze świec, zdolność koncentracji badanych była wyraźnie ograniczona. Uczestnicy mieli problemy ze skupieniem się, łatwo się rozpraszali. - Badania dowodzą, że nawet krótkotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może szybko i negatywnie wpłynąć na funkcje mózgu - komentował dr Thomas Faherty, ekspert z Uniwersytetu w Birmingham, współautor badania.

Zobacz też:

Faherty wskazał, że bardzo ważne jest zadymione pomieszczenie - choćby po imprezie urodzinowej, podczas której zdmuchiwane są świeczki na torcie - dokładnie wywietrzyć.

Przebieg badania

Uczestnikom po wyjściu z zadymionego pomieszczenia pokazywano rozmaite ilustracje - przedstawiały one ludzkie twarze oraz rozmyte wzory. Niekiedy pokazywano dwie twarze jednocześnie, w innej zaś konfiguracji - twarz i wzór. Badani mieli rozpoznać, naciskając przycisk na klawiaturze, czy (przykładowo) wskazana twarz należy do mężczyzny czy kobiety, albo jaki stan emocjonalny wyraża - relacjonuje "Daily Mail". Łącznie uczestnikom przedstawiono 120 twarzy.

REKLAMA

Eksperyment wykazał, że osoby po opuszczeniu zadymionego pomieszczenia potrzebowały znacznie więcej czasu na reakcję. Zwłaszcza gdy miały określić stan emocjonalny, który obrazowała ilustracja.

Czytaj także:

Gorsza percepcja może być skutkiem np. stanów zapalnych w organizmie, wywoływanych przez zanieczyszczenie, które oddziałują również na mózg. Zanieczyszczenia mogą też przedostać się do płuc, a następnie do układu krwionośnego, co także wpływa niekorzystnie na ten organ - wskazuje "Daily Mail".

Źródło: "Daily Mail"/łl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej