Przełom w leczeniu raka? Celem odbudowa komórek, a nie ich eliminacja

Naukowcy z Korei Południowej pracują nad nową metodą leczenia nowotworów. Chodzi o przywrócenie stanu komórek, zajętych nowotworem, do zdrowszego stadium. Do odkrycia badaczy z optymizmem podchodzi dr Tiffany Troso-Sandoval, znana brytyjska onkolog.

2025-02-08, 16:55

Przełom w leczeniu raka? Celem odbudowa komórek, a nie ich eliminacja
Ilustracja przedstawiająca dwie komórki - nowotworową (z lewej) i zdrową. Foto: Shutterstock/artacet

Odwrócić losy rozwoju raka. "Pierwsze takie badanie"

Prof. Kwang-Hyun Cho, biolog z koreańskiego instytutu zaawansowanej nauki i technologii, a zarazem współautor badania, stwierdził, że "szczegółowo ono ujawniło, na poziomie sieci genetycznej, jakie zmiany zachodzą w komórkach odpowiedzialne za proces rozwoju nowotworu". - Dotychczas uważano to za tajemnicę - podkreślił uczony.

- To pierwsze badanie, które ujawnia, że ​​ważna wskazówka, która może odwrócić losy rozwoju nowotworu, jest ukryta właśnie w tym momencie zachodzących zmian - powiedział profesor.

Przełom w leczeniu nowotworów?

Brytyjska onkolog dr Tiffany Troso-Sandoval powiedziała portalowi dziennika "Daily Mail", że odkrycie południowokoreańskich naukowców wnosi nowe spojrzenie do leczenia nowotworów. Może umożliwić leczenie raka "poprzez przebudowę komórek nowotworowych, a nie ich eliminację".

Dotychczas metody lekarze koncentrowali się na usunięciu komórek nowotworowych za sprawą zabiegu chirurgicznego, jak również poprzez chemioterapię czy radioterapię. Nowe odkrycie naukowców wskazuje na kolejną metodę, która - jak wskazał brytyjski dziennik - "pozwolą pacjentom chorującym na raka odzyskać zdrowe komórki".

REKLAMA

Czytaj także:

Dr Troso-Sandoval osobiście nie brała udziału w badaniach nad nową metodą leczenia, ale wiąże z nią duże nadzieje. - Aby lepiej zrozumieć zagadnienie, można wyobrazić sobie wodę wrzącą w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Następuje krótki moment, kiedy woda nie jest ani w pełni płynna, ani w postaci pary. Podobnie jest z rozwojem raka, obejmującym krótkie okno czasowe, kiedy komórki są zarówno zdrowe, jak i nowotworowe - tłumaczyła onkolog.

- Może dzięki niej uda się opracować terapię mniej toksyczną od radioterapii czy chemioterapii - nadmieniła dr Troso-Sandoval, przypominając, że tradycyjne metody leczenia są szkodliwe nie tylko dla komórek nowotworowych, ale dla całego organizmu.

Źródło: "Daily Mail"/łl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej